1:72 Model Miniature (R109) ZU-23-2 AA gun

Moderator: BaldPuma

1:72 Model Miniature (R109) ZU-23-2 AA gun

Postprzez Marek44 » 03 cze 2013, 22:02

Producent: Model Miniature
Numer i nazwa produktu: Model Miniature R109 ZU-23-2 AA gun (road and firing position)
Skala: 1:72
Dostępność w Polsce: dostępny (Martola)
Cena: 52 zł
Zawartość: żywiczny model holowanej armaty przeciwlotniczej
Ocena: 3 (1-6)

Obrazek

Zestaw firmy Model Miniature jest trzecim zestawem (po modelach firmy GRAN i ACE) przedstawiającym holowaną armatę przeciwlotniczą ZU-23-2 w skali 1/72. Jest to pierwszy model żywiczny tego zestawu przeciwlotniczego, jednak czy jest lepszy od konkurencji?

Obrazek

W wątłej trwałości opakowaniu (pospolitej "dilerce") znajduje się 17 żywicznych części. Niech ta ilość was nie zwiedzie, tylko 4 z nich to elementy właściwe armaty. Reszta to liczne skrzynki, dodatkowe magazynki i dwie zapasowe podpórki.

Obrazek Obrazek Obrazek

Jakość odlewu jest "taka se". Na samym początku nie widać zbytnio braków zestawu, ale bliższe oględziny ukazują ogrom braków i niedoróbek. Dwie ramki z elementami dodatkowymi i kołami są w zasadzie najlepiej odlane z nich, ale raczej ze względu na podział technologiczny. Skrzynki mają bardzo rozmazaną i niewidoczną fakturę, co jest szczególnie widoczne na dodatkowych magazynkach z pociskami 23 mm. Niby widać tam gwiazdy, ale ogólna jakość pozostawia wiele do życzenia. Faktura drewna to najczęściej wyryty jeden zawijas na całej desce. Z daleka, przy dobrym pomalowaniu obiektu, raczej nikt nie będzie zwracał na to uwagi, ale można było sobie darować tak toporny zabieg. Jedyna skrzynka z delikatną fakturą drewna ma z kolei potężną jamę skurczową. Dodatkowe podpory mają też prawie niewidoczną fakturę, ale można to wybaczyć, bo na nich zestaw plot opiera się o ziemię. Koła zestawu mają bardzo ładną felgę i w zasadzie jest to chyba jedyny plus tego zestawu (EDIT 22.08.2013 - jednak nie jest to element na plus, bo felga ma całkowicie zmyślony rozstaw śrub). Natomiast sam bieżnik jest niedbale zrobiony. Gdyby protektor był ustawiony naprzemiennie to jeszcze by uszedł za najprostszy wariant opony, ale w tym wypadku, gdy protektor jest ustawiony równolegle, można z góry spisać go na straty. Problemem może być też przyłączenie koła do podwozia (lawety), bowiem w zestawie nie ma instrukcji, a zdjęcia na stronie firmy MM nie zawsze są czytelne. Ale w zasadzie jest to wykonalne. Laweta to obraz nędzy i rozpaczy. Nierówności, bąble powietrza, linie łączenia formy - widziałem lepsze wypusty ze stajni MM. Dużo trzeba będzie szpachlować i szlifować, by uzyskać zadowalający efekt. Plusem jest ogólna płaska powierzchnia części, co ułatwi nam to zadanie. Ciekawostką jest natomiast dyszel ustawiony pod katem 90 stopni do reszty pojazdu. Na żadnym zdjęciu tego zestawu nie ma ta go ustawionego, a jest to jeden element wraz z lawetą. Nie widać też, by był wygięty w transporcie. W obecnej sytuacji wygląda na to, że najlepszym wyjściem będzie odcięcie tego elementu i przyklejenie go z powrotem. Ostatnim elementem jest właściwa armata przeciwlotnicza. Porównując ją ze zdjęciami jest strasznie uboga w detalu, chociaż może to i dobrze, bo nie trzeba będzie usuwać kiepskiej faktury z elementów. Niedoróbek jest mniej niż w lawecie, ale też obecną są bąble po powietrzu. Element ten jest też bardziej pokrzywiony od innych, ze względu na swój kształt. Krzywe są tu lufy i fotele załogi. Wydawałoby się że to tyle, aż zwróciłem uwagę na jeden element - prawa lufa nie jest centralnie osadzona w korpusie działa przeciwlotniczego 2A14. Połowa powierzchni styku wystaje poza obrys korpusu. Jest to w zasadzie niedopuszczalny błąd, z którego producent powinien zdawać sobie sprawę. Znów, jest to do naprawienia, ale mam wrażenie, że nikt nie oglądał gotowego modelu przed jego produkcją seryjną.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po porównaniu zestawu z tymi planami (po ich oczywistym przeskalowaniu) http://andruha.stormway.ru/model_tools/zu-23-1.jpg , okazało się że model jest raczej poprawny wymiarowo (zakładając, że plany też są poprawnie wykonane), co jest jego plusem. Kolejnym minusem jest natomiast pewnie niedoprecyzowanie na opakowaniu. Nazwa zestawu głosi, że można go zrobić w dwóch pozycjach - w czasie jazdy oraz w czasie walki. Otóż o ile jest to wykonalne, to:
- błotniki są na stałe w pozycji złożonej, więc nie da się zrobić "pełnej" wersji w czasie jazdy
- MM nigdzie nie pokazało, jak można zrobić ten zestaw w pozycji strzeleckiej, więc trzeba będzie robić to na oko, przy pomocy zdjęć oryginału.

Ostatnią sprawą do omówienia jest pytanie, czy można wykonać model jako polski zestaw przeciwlotniczy? Otóż można. Przeglądając dostępną literaturę trafiłem na zdjęcie w książce "Encyklopedia najnowszej broni palnej", Tom 4, Bellona 2002, str 224, wykonane przez Zakłady Mechaniczne "Tarnów", przedstawiające zestaw plot o identycznej budowie jak zestaw żywiczny. Jedyną główną zmianą (oczywiście poza elementami rurowymi, których nie ma odlanych w żywicy) jest inna faktura magazynków (zlikwidowane są gwiazdy). Pytanie tylko, czy wersja ta jest dalej użytkowane przez wojsko?

Podsumowując, jestem trochę rozczarowany zestawem. O ile model ten może znaleźć zastosowanie w grach bitewnych, gdzie jego braki nie będą widoczne, nie mówiąc już o prostszym montażu niż u jego short-runowych pobratymców, o tyle w modelarstwie redukcyjnym ten zestaw bez przeróbek raczej nie będzie cieszył oka spostrzegawczego modelarza.

Zdjęcia detali:

Łącze lufy
Obrazek Obrazek

Detale magazynków i faktura na wspornikach
Obrazek

Detale felg i faktura "drewna"
Obrazek

Jama skurczowa
Obrazek
Ostatnio edytowano 22 sie 2013, 15:57 przez Marek44, łącznie edytowano 2 razy
Marek44
 
Posty: 73
Dołączył(a): 01 cze 2010, 10:53
Lokalizacja: Strzelin/Wrocław

Re: 1:72 Model Miniature (R109) ZU-23-2 AA gun

Postprzez kubisz » 04 cze 2013, 09:38

Faktycznie miejscami źle to wygląda :? ... Obejrzałem sobie zdjęcia modeli izraelskich Hamerów tej firmy (Lynx, Raccoon, OPFOR) i jakoś to tak nierówno wygląda. Są elementy fajnie wykonane, ale są i bardzo słabe miejsca. Choć i tak obatrzy Humvee wyglądają niebo lepiej, niż to działko.
Avatar użytkownika
kubisz
Moderator
 
Posty: 10112
Dołączył(a): 30 maja 2010, 21:50
Lokalizacja: Będzin


Powrót do Nowości i in-boxy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość