1:72 Gran Ltd (72612) Anti-Aircraft Gun ZU-23-2

Moderator: BaldPuma

1:72 Gran Ltd (72612) Anti-Aircraft Gun ZU-23-2

Postprzez Marek44 » 22 sie 2013, 16:23

Producent: Gran Ltd
Numer i nazwa produktu: Gran Ltd 72612 Anti-Aircraft Gun ZU-23-2
Skala: 1:72
Dostępność w Polsce: niedostępny (sporadycznie dostępny za granicą)
Cena: 45 - 55 zł
Zawartość: plastikowy model holowanej armaty przeciwlotniczej (short-run) z blaszką
Ocena: 4+ (1-6)

Obrazek

O ile zestaw firmy Gran wpadł w moje ręce już dawno, z braku czasu nie byłem w stanie go zrecenzować. W końcu jednak znalazłem chwilę czasu.

Jak już wspomniałem w recenzji zestawu MM, jest to jeden z trzech dostępnych na rynku modeli zestawu przeciwlotniczego ZU-23-2. Mając na składzie zestaw firmy Gran o numerze katalogowym 7214 byłem raczej sceptycznie nastawiony do tego zestawu i kupowałem go z duszą na ramieniu. Jednak jak się okazało, było warto.

Obrazek Obrazek

W pudełku z trochę wątłej tektury znajduje się ramka z 47 elementami plastikowymi, wykonanymi metodą "short-run" i blaszka z 11 elementami fototrawionymi. Elementom tym towarzyszy bardzo obszerna jak na zawartość zestawu, instrukcja z 2 schematami malowania (łącznie są 4, reszta na tyle opakowania), historią zestawu plot oraz schematem zestawu w pozycji złożonej i rozłożonej. Jest to chyba najlepsza instrukcja, jaką widziałem w modelu wykonanym w technologii "short-run".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak na zestaw wykonany w tej technologii, ma bardzo dobrą jakość elementów i tylko nieliczne nadlewki. Model został oparty na egzemplarzach znajdujących się w Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie i w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Zaryi, a porównanie go z planami, do których mam dostęp (http://andruha.stormway.ru/model_tools/zu-23-1.jpg) wychodzi, że jest to model idealny rozmiarowo. Oczywiście nie jest to zestaw perfekcyjny. Część detali jest nieobecna (faktura bieżnika, czy rusztowanie wokół celownika), zaczep holowniczy jest trochę za duży, a uchwyty są za grube. Dołączona blaszka pozwala nam zastąpić parę elementów wykonanych z plastiku i prezentuje ona bardzo dobrą jakość wykonania. Kolejnym minusem jest brak w instrukcji montażu zestawu gotowego do jazdy. Ogólnie jednak zestaw ma więcej plusów niż minusów i powinien zadowolić nawet wymagających modelarzy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowując jestem pozytywnie zaskoczony zestawem i mogę go polecić każdemu chcącemu wykonać ZU-23-2 w skali 1/72. Opcjonalnie trzeba tylko wymienić parę elementów i można uzyskać perfekcyjny model redukcyjny.

Na sam koniec chciałbym dodać, że nie będzie recenzji zestawu ACE. Po obejrzeniu zawartości pudełka odłożyłem je z powrotem na półkę sklepową. Tak jak po zestawie Gran nabrałem ochoty na short-runy, tak po obejrzeniu zestawu ACE znów ją straciłem.
Marek44

Powrót do Nowości i in-boxy