Propozycje regulaminu forum

Propozycje regulaminu forum

Postprzez Zderzak » 13 lip 2010, 13:18

Zwracam się z prośbą, abyście podali swoje własne propozycje, które uważacie za niezbędne, aby znalazły się w regulaminie. Sam mogę wiele pominąć, więc lepiej niech ktoś czuwa nad moimi pomysłami.

Oczywiście główne założenia mam takie:
1.Z modeli tylko HMMWV.
2.Coś o banach i kulturze na forum.
3.Coś o rozmiarach zdjęć.
4.itd.
Obrazek
Zderzak
Administrator

Re: Propozycje regulaminu forum

Postprzez kubisz » 13 lip 2010, 13:23

Proponuję wzorowanie się na regulaminach innych forów. Za dużo jest tu rzeczy, o których trzeba by było pamiętać. Poza tym nie ma co wyważać otwartych drzwi...
kubisz
Moderator

Postprzez Zderzak » 04 sie 2010, 12:30

No to mamy regulamin. Od teraz wszystkich obowiązuje zapoznanie się z nim, oraz przestrzeganie go :piwo:
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez Zderzak » 08 gru 2010, 21:44

Witam!
Ostatnio Maciek podesłał mi taką propozycję dodania punktu do regulaminu. Postanowiliśmy jednak wrzucić to wpierw do tego tematu, aby każdy (każdy!) miał prawo wypowiedzenia się w tej kwesti. Dopiero wtedy podejmiemy ewentualną decyzję.
Qdłaty napisał(a):16.Umieszczanie grafik i cytatów na forum

1)Każdy użytkownik forum zobowiązany jest do podania źródła zamieszczanych na forum grafik (zdjęcia, rysunki, schematy, skany, itp.) i cytatów.

2) Podpis grafiki lub cytatu powinien rozpoczynać się frazą: Źródło:, a następnie wedle potrzeb:

3))Umieszczanie grafik

-W przypadku skanów grafik, należy podać: Autora grafiki lub wydawcę publikacji oraz tytuł publikacji, a w miarę możliwości stronę na której znajduje się grafika.
Przykład:
Źródło: Jan kowalski
lub
Źródło: Dane wydawcy, "Manual Hummera", s. 10.

-W przypadku grafik z internetu jako źródło należy podać link do strony źródłowej (nie bezpośredni adres do grafiki) oraz wskazać datę w formie: stan z: dd.mm.rrrr.
Przykład:
źródło: www. hummer. prv/jnl$%4983. htm, stan z: 08.12.2010r.

-W przypadku gdy autorem grafiki lub kilku grafik jest autor postu, w poście powinna znaleźć się fraza: Opracowanie własne. Dotyczy m.in. zdjęć własnych z tzw. Walkaround.
Przykład:
Źródło: Opracowanie własne.
Nie dotyczy grafik wykonanych przez autora postu w następujących działach forum: Warsztat, Galeria, Zrób to sam, Nowości i in-boxy (np. zdjęcia etapów budowy modelu, własne rysunki, porównania farb, elementów, itp).

-W przypadku braku znajomości źródła i braku możliwości jego weryfikacji, pod grafiką powinien znaleźć się czytelny zapis: Źródło: Internet – brak szczegółowych danych.

4)Cytowanie

-W przypadku cytowania wypowiedzi innego użytkownika forum należy użyć opcji "quote".
Przykład:

Qdłaty napisał(a):TEKST

-W przypadku cytowania wypowiedzi spoza forum, tekst powinien być ujęty w cudzysłów oraz pisany czcionką pochyloną. Poniżej powinna się znaleźć informacja o autorze tekstu i miejsca z jakiego został on zaczerpnięty
Przykład:
"Tekst"
Źródło: Jan Kowalski, [adres internetowy], stan z: dd.mm.rrrr.
lub
Źródło: Jan Kowalski, "Tygodnik o modelach, nr 5. 2010r., s. 5
lub
Źródło: Dane wydawcy, "Książka o modelach", s. 12.

-W przypadku braku znajomości źródła i braku możliwości jego weryfikacji, pod grafiką powinien znaleźć się czytelny zapis: Źródło: Internet – brak szczegółowych danych.

5)Za nieegzekwowanie przepisu konsekwencje będą wymierzane na podstawie działu IV. regulaminu forum: Restrykcje i kary.

6)Zapis dotyczący umieszczania grafik obowiązuje od dnia publikacji w regulaminie forum (dd.mm.rrrr). Nie będzie egzekwowany w stosunku do grafik umieszczonych na forum przed tą datą.
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez kubisz » 09 gru 2010, 07:24

Jestem jak najbardziej za, ale z jednym zastrzeżeniem:
Qdłaty napisał(a):-W przypadku grafik z internetu jako źródło należy podać link do strony źródłowej (nie bezpośredni adres do grafiki) oraz wskazać datę w formie: stan z: dd.mm.rrrr.
Przykład:
źródło: www. hummer. prv/jnl$%4983. htm, stan z: 08.12.2010r.

Myślę, że spokojnie link to grafiki by wystarczył. Najczęściej w adresie grafiki i tak mamy adres strony źródłowej. Data? To już w ogóle niepotrzebne.
kubisz
Moderator

Postprzez Lexx » 09 gru 2010, 08:08

Idea zacna, jak mawiają nasi zachodni sąsiedzi "Ordnung muss sein", ale trzeba wziąć po uwagę że całość może być troszkę problematyczna dla nowych i młodszych użytkowników, może to działać trochę zniechęcająco, bo będą się czuli jak w urzędzie skarbowym gdzie wszystko trzeba udokumentować.
Dla mnie samego czasem udokumentowanie skąd mam dane zdjęcie jest praktycznie niewykonalne, a listy adresów skąd pobrałem dane zdjęcie mija się z celem.
Znaczna większość for w sieci (przynajmniej tych znanych mi) nie podchodzi tak poważnie do tego aspektu i jakoś funkcjonuje bez większych zgrzytów, a świat się jeszcze nie zawalił . . .
Lexx

Postprzez kubisz » 09 gru 2010, 08:18

Większość szanujących się forów ma takie zapisy w regulaminie, a że nie są przestrzegane... Zawsze można napisać to magiczne "Źródło: internet" :salut: Ja mam na dysku prawie 20000 zdjęć i grafik - nie sposób gromadzić też danych o źródłach tych plików. Za to na pewno powinny być podawane źródła w przypadku zamieszczania skanów z książek... lub czasopism 8-)
kubisz
Moderator

Postprzez Lexx » 09 gru 2010, 09:16

W wypadku książek i innych publikacji owszem należało by podać takie dane, ale nie róbmy z tematów na Forum bibliografii maturalnych.
Lexx

Postprzez Qdłaty » 09 gru 2010, 10:04

No może i jest to mocno restrykcyjne, ale ze względu na brak możliwości podania źródła w niektórych przypadkach, pojawił się zapis co robić w przypadku braku danych.
Co do zdjęć z netu, często nawet na portalach zdjęcia są z jakiegoś serwisu zewnętrznego, dlatego ważniejszy moim zdaniem jest portal, a nie "direct link". Co do daty... to już zboczenie ze studiów. nie raz już mi się zdarzało, że znalazłem artykuł, a po kilku miesiącach strona nie istniała. Stąd zapis o dacie rozwiązuje problem.
Qdłaty
Moderator

Postprzez kubisz » 09 gru 2010, 10:08

Tylko co nam daje informacja o dacie? Klikam w link, nie ma tam zdjęcia albo całej strony i co mi z tego, że np. pół roku wcześniej istniały? Po dacie postu będzie można ewentualnie zobaczyć, jak dawno zdjęcie zostało wstawione. Nie przesadzajmy, i tak wielu z nas nie zawsze będzie pamiętać o samych linkach...
kubisz
Moderator

Następna strona

Powrót do Komunikaty i zmiany na forum