Kontener S-250 dla wersji Shelter Carrier

Moderator: kubisz

Kontener S-250 dla wersji Shelter Carrier

Postprzez kubisz » 18 lut 2013, 11:47

Dostałem kilka próśb o wymiary kontenera S-250, robionego w tym modelu, tak więc poniżej króciutko i nieco chaotycznie, ale może komuś kiedyś się to przyda.

Wymiary wziąłem przede wszystkim z tego rysunku technicznego producenta:
Obrazek
http://www.ramims.com

Posiłkowałem się także tymi rysunkami:
Obrazek Obrazek
http://www.wenzlau.com/shelters_s250_specs.htm

W pierwszym rysunku mamy podane wymiary w milimetrach, jednak w niektórych miejscach nie jest jednoznaczne, gdzie są te wymiary "złapane" (czy ze wzmocnieniami i okuciami, czy bez). Uznałem, że ewentualne 1-2 mm błędu będą do przyjęcia. Najważniejsze, żeby kontener pasował do paki modelu Humvee, w moim przypadku - Italeri. Jak wiemy nie jest to do końca dobrze zwymiarowany model, dlatego względne wymiary kontenera były dla mnie ważniejsze, niż jego idealna zgodność z rzeczywistością.

Na podstawie powyższych rysunków zrobiłem sobie w programie AutoCad taką oto uproszczoną siatkę, oczwyiście już w przeliczonych na skalę 1/35 wymiarach:
Obrazek

A na potrzeby tego tematu dodałem dla potomnych wymiary:
Obrazek

Siatkę wydrukowałem na papierze samoprzylepnym, porozcinałem i nakleiłem na płytki polistyrenu - dach na płytkę o grubości 1.0 mm, ściany na płytkę o grubości 0.5 mm. Grubszy dach miał zapewnić łatwość początku montażu i odpowiednią sztywność całości, zwłaszcza przy szlifowaniu. Przy wymiarowaniu uwzględniłem to, że ścianki doklejałem z boków płyty stanowiącej dach. Tę ostatnią wyciąłem w dwóch egzemplarzach, jedna stała się właściwym dachem, druga dnem tej szerszej części kontenera. Tak więc do dachu, położonego na równym, płaskim podłożu podoklejałem ściany. Do wymiaru np. ścian bocznych należałoby dodać po 1.0 mm, co dałoby efekt w postaci równiutkiego złożenia wszystkich ścian na krawędziach. Przy podanych powyżej wymiarach ścianki zostaną doklejone do dachu, a na rogach zrobi się "schodek" o długości boku równemu grubości płytki polistyrenowej użytej na ściany, czyli 0.5 mm. Znaczenia większego to nie ma, gdyż wszystkie krawędzie zostają potem oklejone okuciami. Ale wspominam o tym, bo może ktoś podejdzie do sprawy nieco inaczej, niż ja.

Trzeba pamiętać, żeby w prawej ścianie bocznej wyciąć znajdujące się w jej tylnej cześci otwory na rozkładane schodki, a w przedniej ścianie wyciąć otwór na wnękę gniazd podłączenia elektryki :!: Po sklejeniu kontenera będzie to niezwykle trudne. Po wyszlifowaniu otworów trzeba je odpowednio podkleić - otwory na schodki płaskimi kawałkami plastiku, wnęka gniazd jest nieco bardziej skomplikowana.

Następnie do "kostki", stanowiącego tę szerszą część kontenera (z wystającymi fragmentami ścian przedniej i tylnej) doklejamy boki znajdującej się na dole węższej części. Elementu o szerokości 11.0 mm, widocznemu na rysunkach pod ścianami bocznymi, w zasadzie nie trzeba wykorzystywać - wklejone dno szerszej części będzie po bokach spełniać rolę tych poziomych elementów. Całość kontenera można od spodu zamknąć lub wkleić jakieś poprzeczki wzmacniające sztywność.

Wzmocnienia krawędzi (które jak wspomniałem zasłonią wszelkie nierówności sklejenia budy kontenera) zrobiłem z pasków polistyrenu grubości 0.25 mm, nity nakłuwałem igłą. Krawędzie styku wyszlifowałem papierem ściernym. Okucia rogów zrobiłem z papieru samoprzylepnego i wzmocniłem klejem CA.

Jeżeli chodzi o oporządzenie zamontowane do kontenera, to w zasadzie co zdjęcie, to inne elementy. Cechą S-250 jest to, że można go dowolnie urządzić wewnątrz, dlatego często każdy z nich ma różną ilość otworów wyciętch w różnych miejscach. Ja w swoim modelu postawiłem na prostotę i wzorowałem się na tych zdjęciach:
Obrazek
Z książki Verlinden Publications (Warmachines No.7) "M998 HMMWV Hummer and Derivatives"
Oraz na fotkach z tego linku: http://www.toadmanstankpictures.com/m1037.htm. Gdyby ktoś schiał zrobić jakiś inny kontener, trzeba pamiętać o wycinaniu otworów w ścianach przed ich sklejeniem.

Z lewej strony kontenera zrobiłem wywietrznik oraz okrągłe gniazdo elektryki, z prawej zostały tylko schodki, z przodu doszła podstawa anteny radiowej, klapka panelu z gniazdami, gniazda podłączenia elektryki z poprowadzonymi przewodami oraz spalinowy ogrzewacz z kominem. Z tyłu zaś oprócz drzwi przykleiłem mocowanie kanistra, w którym przewożono paliwo do tego ogrzewacza. Ucha do podnoszenia zrobiłem z drutu miedzianego - na wykałaczkę nawinąłem kilka zwojów, zwoje rozciąłem na osobne, ścisnąłęm je na płasko i wyciąłem z nich odcinki, w które potem wklejałem kawałki okrągłego profilu plastikowego. Potem jeszcze do całości kilka drobnych elementów i wyszło coś takiego:
Obrazek
Obrazek
Wicej zdjęć: http://humvee-models.com/viewtopic.php? ... =10#p18138
kubisz
Moderator

Re: Kontener S-250 dla wersji Shelter Carrier

Postprzez makinen » 18 lut 2013, 11:57

Dzięki o Panie za materiał poglądowy :D
To chyba dość zapomniany dział- "zrób to sam".
makinen

Powrót do Zrób to sam