M998 Desert Patrol Italeri 1:35 poprawiamy budę

Moderator: kubisz

M998 Desert Patrol Italeri 1:35 poprawiamy budę

Postprzez Qdłaty » 02 cze 2010, 10:26

Witam.

Oto krotki przewodnik po tym jak trochę urealnić model wypuszczony przez Italeri.

Ogólnie model przedstawia jedną z prototypowych wersji hummera, która nigdy nie weszła do użytku.

Bryła modelu i jego spasowanie są dobre. Przy budowie zamkniętego modelu są 3 rzeczy na które należy zwrócić uwagę:

1) koła. Te z zestawu w ogóle nie przypominają oryginału i należy je co prędzej wymienić na produkt Armoscale, lub chociaż na koła z zestawów modeli Academy.
2) malowanie, które nigdy nie miało miejsca na tym pojeździe. Kilka wyprodukowanych prototypów miało kamuflaż trójbarwny-NATOwski, lub były całe w Olive Drab.

3) tylna część budy. I to będzie przedmiotem tego tematu. Zatem przechodzimy do sedna.
Nadbudowa w tylnej części jest... o kant kuli. Powinna mieć duże dwuskrzydłowe drzwi z tyłu, a ponadto boki maja dość charakterystyczne profilowanie. No i z tylu jest duży zderzak, którego w modelu też nie ma (pierwsze zdjęcie). Natomiast model ma płaskie boki, co jeszcze nie jest wielkim problemem, natomiast tył to standardowa klapa jak przy wszystkich hummerach a góra to klapa otwierana do góry. O co chodzi widać na drugim zdjęciu.

Obrazek
Źródło: internet, oryginalnie z książki:"HUMMER humvee in action" Armor Number 32, wyd. squadron/signal publications

Obrazek
Źródło: internet, google grafika

No to obiecana instrukcja do poprawienia boku. Wyszło mi 8 etapów/zdjęć, wiec w tylu punktach berdzie opis, a zdjęcie poniżej.

Jest to bardzo prosta metoda, która średnio zaawansowanemu modelarzowi zajmie około 15 minut na bok (nie liczę czasu schnięcia kleju i szpachli). No to jedziemy:

1) na elemencie z zestawu rysujemy sobie kształt tego zagłębienia,
2) następnie skalpelem (najpierw przy linijce) przecinamy 3 boki: lewy, prawy i dolny,
3) górę nacinamy troszkę (nie przecinamy!) od wewnątrz. Zabieg ten ma na celu, aby wyginając środek, część zgięła się tam gdzie chcemy, a nie tam gdzie plastik jest najsłabszy,
4) wyginamy środek do środka. Razz
5) przygotowujemy pasek plastiku o szerokości 2mm. Długość prawie dowolna, grubość - ja użyłem 0,25mm i taki będzie chyba najodpowiedniejszy,
6) przyklejamy go tak jak widać na zdjęciu i czekamy aż klej dobrze zaschnie,
7) odcinamy nadmiar i uzupełniamy ewentualne ubytki szpachlą,
8) bierzemy drobny pilniczek i szlifujemy nierówności szpachlę itd., oraz krawędzią (w moim przypadku tak się dało) wyszlifowujemy to pionowe zagłębienie po środku.

Obrazek

No i koniec:
Obrazek

Teraz wystarczy dorobić zaczepy pod plecaki i/lub plecaki i jest gitara.

No to kolejny krok w doprowadzaniu bryły do porządku. Tym razem przygotowałem otwór pod tylne wrota. Najpierw dokleiłem na krawędziach otworu budy pręciki 1x1mm aby wyrównać krawędź budy z płaszczyzną nadwozia. Oczywiście wyciąłem tylną klapę i ubytki uzupełniłem szpachlą. Na koniec przykleiłem naokoło otworu paski o szerokości 2mm i grubości 1mm. po pierwsze dlatego aby łatwiej było przykleić drzwi a po drugie dlatego że na zdjęciu widać, że buda "wystaje" poza obręb kadłuba (patrz zdjęcie oryginału).

Obrazek
Obrazek

No i wystrugałem drzwi. Jeszcze okna wkleić. Normalnie powinny mieć po 3 zawiasy z każdej strony, ale ja że znalazłem tylko 4 z blaszki, to w moim modelu będą po 2 na stronę. Blaszkowe 4 wyglądają zdecydowanie lepiej niż 6 imitacji które bym zrobił:

Obrazek

Jak je zrobić? Wycinamy odpowiedniej wielkości kwadracik z płytki o grubości 0.25 mm, doklejamy paski wokół o tej samej grubości i szerokości 1mm, tak jak to widać na zdjęciu, wycinamy otwory pod szyby, które możemy wykonać z istniejącej szybki zestawowej i gotowe.

Drzwi są w tym momencie najsłabszym elementem w moim wykonaniu. Podałem tu tylko jak można je wykonać, może znajdziecie inne metody. Ja osobiście kilka rzeczy zrobiłbym teraz inaczej.

Co do brakującego zderzaka, to albo możemy go zapożyczyć z innych zestawów lub wykonać samemu, ale to już pewnie ktoś zrobi osobny temat. Ja swój wziąłem z innego modelu.
Qdłaty
Moderator

Powrót do Zrób to sam