umundurowanie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych

Dział, w którym dostajemy odpowiedzi na pytania związane z tematyką HMMWV.

umundurowanie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych

Postprzez pyps » 20 sie 2015, 23:46

Troszkę mam mętlik apropos umundurowania i ciężko mi dobrać właściwe figurki do odpowiedniego okresu.
Poprawcie mnie jak coś źle pisze.

A więc tak (w dużym skrócie):
Mundury BDU (Battle Dress Uniform) zostały wprowadzone do służby w 1981 roku w dwóch kamuflażach: M81 Woodland i 6 colour desert pattern.
Używali go US Army, Marines, US Navy, USAF. Po I wojnie w Iraku "chocolate chips" zastąpiono 3 Colour Desert Pattern. Wprowadzono też nową wersje BDU: Desert Camouflage Uniform (DCU). Czy oprócz tego, że wykonano go z innych materiałów różnił się też krojem?

W 2004 roku Marines zastąpiło BDU mundurem MCCUU (Marine Corps Combat Utility Uniform) i nowym wzorem kamuflażu MARPAT ( w trzech kolorach: Woodland, snow, desert)
W tym samym roku US Army wprowadziło mundury ACU (Army Combat Uniform) i nowy kamuflaż UCP (Universal Camouflage Pattern). Był to kamuflaż uniwersalny (jedne barwy na wszystkie tereny)
W 2010 US Army wprowadza kamuflaż MultiCam na mundurach ACU dla jednostek służących w Afganistanie.

I jeszcze systemy przenoszenia oporządzenia:
ALICE do 2004 roku.
MOLLE od 2001 do dziś.
Czyli figurka na samym początku II wojny w Iraku lub Afganistanie w mundurze DCU i systemem molle nie będzie błędem?

O broni nawet nie zaczynam pisać...

Tak sobie myślę, że fajny by był jakiś przewodnik z fotkami na ten temat.
pyps

Re: umundurowanie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych

Postprzez grzes430 » 21 sie 2015, 14:02

No nie powiem, post z dokładnym umundurowaniem, akcesoriami i uzbrojeniem w zależności od czasu byłby świetną sprawą, ale kto miałby na tyle czasu i chęci żeby takie coś zrobić.
grzes430

Postprzez Shidley » 24 sie 2015, 07:25

Panowie, na początek w skrócie, sporo fajnych i ciekawych informacji jest tu:
http://camopedia.org/index.php?title=USA

Co do samego kroju, należy pamiętać że tak, różniły się krojem, ale w wielu przypadkach (szczególnie jeśli chodzi o SF) następowało samowolne (lecz dopuszczalnie przymykano na to oczy) przeszywanie, naszywanie, obcinanie np kieszeni .. więc tak naprawdę albo trzymamy się kroju "oficjalnego' lub wzorujemy się na zdjęciu
Shidley

Postprzez JUAN C. » 24 sie 2015, 11:23

Welcome to kamouflage.netmilitary camouflage patterns:

http://www.kamouflage.net/

:piwo:
Do what you can with what you have where you are.
JUAN C.

Powrót do Problemy i pytania