Części i akcesoria - druk 3D

Dział, w którym dostajemy odpowiedzi na pytania związane z tematyką HMMWV.

Części i akcesoria - druk 3D

Postprzez Skinn3r » 01 sie 2019, 19:28

Czołem

Panowie, jako, że w 72 różnie bywa z elementami, dodatkami, a tym bardziej z waloryzacją typu elektronika, to.. Zrobiłem małe zwiady w swojej okolicy w kwestii druku 3D. Mam dojście do drukarki żywicznej, która umożliwia druk z dużą ilością detali, ale.. Aby to było opłacalne należy wydrukować wiele elementów, niekoniecznie tych samych, ale po prostu żeby jak najwięcej weszło "na arkusz". I tu moje pytanie, a właściwie dwa:
1. Czy ktoś z Was byłby chętny na części typu radiostacja, anteny, BFT itd. w 1:35 lub 1:72?
2. Jakie elementy byście chcieli bym zaprojektował w 3D (przy waszej pomocy oczywiście, tj. dokumentacja, fotki)?

Zobaczmy czy to wgl będzie gra warta świeczki :)
Skinn3r

Re: Części i akcesoria - druk 3D

Postprzez makinen » 01 sie 2019, 19:42

Ooooo Panie, teraz to będzie lawina. :D . Dla mnie konwersja do M1165 GMV-N
viewtopic.php?f=52&t=859&start=10

Elektronika do BFT byłaby fajna. W zasadzie opcje są dwie- wybrać konkretny pojazd i zrobić rzeczy brakujące i niedostępne w handlu. Druga- wybrać elementy uniwersalne. Problem polega na tym, ze w pierwszej opcji ciężko będzie wybrać pojazd, a w drugim rozwiązaniu popularne elementy uniemożliwiają zbudowanie konkretnego pojazdu- dla mnie już bardzo wyjątkowego przy 60 modelach na półce.
Czekam na głos reszty.
makinen

Postprzez Zderzak » 01 sie 2019, 19:44

Jak najbardziej! Jest mnóstwo rzeczy, które można by wydrukować i albo stworzyć więcej wydruków, albo kopiować w żywicy. Orientujesz się jak wygląda rozdzielczość tego druku i jak gładkie są potem elementy? Czy to w ogóle wyjdzie? Te z Shapeways nawet są mocno zwarstwione.

Edit:
Maki dobrze pisze. Jednak zanim zaczniemy dywagować, powinniśmy znać możliwości tej drukarki.
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez kryspacz » 01 sie 2019, 20:00

Śledząc Wasze wątki, i spotykając się często z poszukiwaniami - DUKE skrzynka plus antena, radio Harrisa?
kryspacz

Postprzez makinen » 01 sie 2019, 20:07

kryspacz napisał(a):Śledząc Wasze wątki, i spotykając się często z poszukiwaniami - DUKE skrzynka plus antena, radio Harrisa?

Skrzynkę DUKE mogę użyczyć do skopiowania
makinen

Postprzez Zderzak » 01 sie 2019, 20:26

Panowie, na spokojnie. Jak okaże się możliwe wydrukowanie dobrej jakości to bez problemh znajdziemy elementy do stworzenia. A potem dodamy Tomka blachy i mamy gotową konwersję, zakładamy działalność i heja :jupi:.

Natomiast te warstwy mogą być największym problemem. Nie wyobrażam sobie wszystkich elementów wygładzać, np. radia między guzikami. Kwestia jaka w obróbce jest taka żywica 3D,bo obstawiam, że mało wdzięczna.
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez Skinn3r » 01 sie 2019, 21:45

Jeśli chodzi o warstwy to te firmy, z którymi rozmawiałem drukują w technologii takiej, że warstwy mają 0.016mm, więc da radę zrobić ładne detale.

To jest 3cm figurka wydrukowana na najtańszej drukarce laserowej:
Obrazek

Prosto z druku..

Niektóre projekty z Shapeways są robione z plastiku i tam występują widoczne warstwy.
Ogółem obie firmy twierdzą, że są w stanie zrobić to:
https://www.shapeways.com/product/ZTLRT ... d=70079746

W skali 1/72 z zachowaniem większości detali. A jak w rzeczywistości? Się okaże.. Ogółem na testy przydałaby się partia różnych części w różnych kształtach i rozmiarach..
Skinn3r

Postprzez Zderzak » 02 sie 2019, 09:47

Wygląda ciekawie :gut:. W większej skali powinno to wyglądać jeszcze lepiej, więc takie radio byłoby spokojnie do ogarnięcia. A jak z kosztami? I jak z rozszerzeniem do drukarki? Pytam bo mógłbym sam też pogrzebać coś w 3D.
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez maverick » 02 sie 2019, 11:35

[wyedytowano]

Mariusz, wybacz, ale musiałem usunąć Twój wpis. Te zaczepki naprawdę były nie na miejscu. Na pierwszą sprzed kilku dni przymknąłem oko, na szczęście Konrad też. Masz coś do niego - załatwcie to sobie przez PW. Nie psuj dobrej atmosfery na tym forum, obecnej i niezakłóconej od samego początku :piwo:

kubisz
"Tatusiu - pomaluj następny model na różowo... Będzie taki ładny..!"
Hania
maverick

Postprzez Skinn3r » 16 sie 2019, 08:12

Cześć, dostałem w końcu konkretniejszą odpowiedź od firmy, która drukuje w żywicy.

Treść maila poniżej:

"Dopiero dostałem odpowiedź od osoby odpowiedzialnej za druk z żywicy.

"Wydruki w skali 1:72 są wykonalne, jednak wymagałyby przygotowania specjalnych modeli 3D i redukcji detalu. Wątpliwe jest czy udałoby się osiągnąć lepsze odwzorowanie detalu niż na wtryskarce i w stalowych formach. Wydruki skali 1:35 są jak najbardziej osiągalne.
W razie czego dysponuję sporym zasobem wydruków odpadowych, do obejrzenia w Toruniu, w celu oceny odwzorowania detalu."

Jak dostanę odpowiedź na poniższe pytania również przekażę je do Pana."

Drugi mail:

Przesyłam otrzymane odpowiedzi:

1. Minimalna grubość warstwy wynosi 25 mikronów.
2. Preferowane są formaty otwarte obj, stl, dxf... itp.
3. Korzystniejszy dla wyceny jest druk wielu elementów na raz - zajęcie całej platformy.
4. Załączam zdjęcia przykładowe - modele są bez retuszu - pryśnięte jedną warstwą podkładu dla lepszej czytelności.

Fotki przykładowych wydruków żywicznych:

Obrazek

Obrazek
Skinn3r

Następna strona

Powrót do Problemy i pytania