[S-B-S] Fotografowanie

Dział, w którym dostajemy odpowiedzi na pytania związane z tematyką HMMWV.

[S-B-S] Fotografowanie

Postprzez Lexx » 17 mar 2012, 23:16

Witam!

Jak wszyscy dobrze wiemy połową sukcesu w modelu prezentowanym w sieci są dobre zdjęcia więc w tym wątku chcielibyśmy razem z Piotrkiem przybliżyć trochę ten ważny aspekt jakim jest fotografowanie modeli.
Jeśli dobrze pójdzie i temat "załapie" zaprezentujemy metody fotografowania modeli za pomocą różnych aparatów, czy to kompaktowych małpek, hybryd no i lusttzanek a może i telefonów (sam długi czas opierałem się na takich fotografiach)

Na samym początku musimy przygotować plan zdjęciowy.
Nie musimy od razu kupować namiotu bezcieniowego, wystarczy brystol biały, czarny może i błękitny - kwestia gustu ważne by tło było jednolite(!), poza tym potrzebne nam będzie źródło światła a najlepiej 2 a może i 3, takie które pozwolą nam na pewne manipulacje (ja używam lampek z IkeIii). Bardzo przydatny bywa statyw, dla małpek w zupełności wystarczy wersja mini (aparaty z lepszym obiektywem będą już potrzebowały większych odległości od fotografowanego obeiktu więc lepiej sprawdzi się duży statyw), i to chyba tyle jak na początek.

Wspomniany plan zdjęciowy, u mnie wygląda tak:
Obrazek

Model musi być dobrze oświetlony, najlepiej by w kadrze było jak najmniej cieni a zdjęcie wykadrowane:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Większość (jak nie wszystkie) aparatów oferuje zmienę "balansu bieli", przydatna funkcja pozwalająca na oddanie rzeczywistych kolorów w zależności od źródła światła, najeży dobrac najodpowiedniejszą opcję dla swoich warunków (w moim wypadku są to żarówki).
Obrazek[/img]
Jesli źle dobierzemy opcje, kolory będą przekłamane tak jak na przykładzie poniżej:
Obrazek

Kolejną ważną kewstią jest czułość, im więcej światła tym mniejsza czułość jest wymagana (w ustawieniach auto raczej nie będziemy mieli możliwości jakiejkolwiek manipulacji czułością, ale to już zależy od producenta apatatu):
Obrazek

Nowsze aparaty oferują funkcję Auto Focus (AF), bywa przydatny zwłaszcza gdy sami wybierzemy dany punkt:
Obrazek
(U mnie można manewrować nim bardzo swobodnie, choć przy makro zbyt wielkiej różnicy nie ma)
Pole AF przemieściło się ze środka nieco w prawo:
Obrazek

Należy także pamiętać o ustawieniu trybu "Makro", bez tego ani rusz - zawsze jest on w aparacie oznaczony małym pulipankiem:
Obrazek

jeśli już wszystko poustawialiśmy, możemy brać się za zdjęcia, ja swoję wykonuję z pomocą samowyzwalacza (zazwyczaj aparaty oferują 2 opcje czasu - 2 i 10 sekund), uchroni nas to przed niechcianymi ruchami aoaratem podczas wciskania przycisku zwalniającego migawkę:
Obrazek

No i mamy zdjęcie:
Obrazek
Obrazek

Pozdr.
Lexx

Następnym razem pokażę zdjęcia z lustrzanki i jeśli się uda Hybrydy Samsunga ;)
Ostatnio edytowano 17 mar 2012, 23:34 przez Lexx, łącznie edytowano 3 razy
Lexx

Re: [S-B-S] Fotografowanie

Postprzez kubisz » 17 mar 2012, 23:22

Bardzo dobry temat, super i dzięki :piwo: Przyda się coś takiego wszystkim.

Jedno ze zdjęć (to z Autofocusem) wstawiło Ci się chyba za duże.
kubisz
Moderator

Postprzez Lexx » 17 mar 2012, 23:35

Już poprawione ;)
Lexx

Postprzez MisqGrzywa » 18 mar 2012, 11:54

Bardzo ładnie wszystko wytłumaczone :git:
"Spartanie nie pytają ilu; lecz gdzie są" - Agis II ze Sparty
MisqGrzywa

Postprzez apache » 18 mar 2012, 13:10

Dzięki Lexx.

Przeczytałem kilka razy.
Ostatnio edytowano 19 mar 2012, 08:26 przez apache, łącznie edytowano 1 raz
Warsztat:
M1025 Humvee Trynka
apache

Postprzez Peter 1410 » 18 mar 2012, 16:53

Robercie bardzo pomocny wątek, brakowało takiego wątku na naszym forum. Będziemy w nim mogli się dzielić naszymi rozważaniami dotyczącymi fotografowania modeli. Osobiście też się uczę robić dobre fotki, czasem boleję ,że w warsztacie modelu wrzucam słabe fotki, ale zdjęcia do galerii modelu powinny być już dopracowane.
Plan zdjęciowy.
Zbudowanie w domowych warunkach idealnego planu zdjęciowego to podstawa sukcesu. Każdy w swoim domu dysponuje ograniczoną powierzchnią. U mnie mój plan zdjęciowy umieściłem w kuchni. Jest okno, wpada dużo ostrego słońca. Staram się robić zdjęcia w dzień, bez użycia lampy błyskowej i innego sztucznego oświetlenia. Najlepsze światło jest między godziną 12 a 13 (zdjęcia z lampą i sztucznym oświetleniem też robię, ale najlepsze efekty wychodzą mi przy świetle dziennym) Wykorzystuję krzesło i duży kawałek białego bristolu (ale od pewnego czasu zrezygnowałem z dużej płachty bristolu na rzecz małej tekturki),tekturka jest trochę większa niż kartka A4,jest składana. Tekturka ma odpowiednią grubość ,można na niej stabilnie ustawić model. W celu uzyskania jeszcze bielszego tła włożyłem do nie kartki A4. Zdjęcia robię z ręki lub ze statywu ( choć najlepiej wychodzą ze statywu)
Obrazek
I rozwiązanie z tekturką :)
Obrazek
Obrazek
Sprzęt.
Używam dwóch aparatów: Nikona D40 (lustrzanka) i Panasonica DMC-LZ7(kompakt)
Do nikona mam dwa obiektywy: Sigmę 18-200 mm (bez stabilizacji) i kitowski 18 na 55 mm nikona.Z przydatnych gadżetów fotograficznych kupiłem dyfuzor na lampę błyskową, chiński zamiennik nikonowskiego pilota ml-l3 (cena 10 złotych a śmiga idealnie) oraz statyw Icam ( tani ale daje radę,d40 jest małą i lekką lustrzanką)
Zdjęcie robione na szybko Panasonikiem (aparat ustawiony w trybie makro)
Obrazek
I zdjęcia z Nikona.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam :)
Peter 1410

Postprzez wojtas193 » 19 mar 2012, 16:14

To i ja pochwalę się jak u mnie wygląda "studio". ;)

Na szafce kładę biały brystol i patafixem przyklejam rogi do ściany i szafki.
Staram się nie stawiać modelu w słońcu, na zdjęciu widać, że słońce jednak pada na brystol, ale to nie przeszkadza. Ważne, żeby nie świeciło bezpośrednio na model, bo powstają wtedy brzydkie cienie i odblaski, a zdjęcie i tak doświetlam lampą błyskową skierowaną w sufit.

Obrazek

Na statywie ląduje zazwyczaj taki zestaw:

Obrazek

tj. nikon D80 + sb-900 + Tamron 28-75/2.8.

Na początku ustawiam najniższe ISO (w moim wypadku 100), na modelu ustawiam odpowiednie parametry naświetlania przesłonę na 5.6 do 8 (wtedy mój obiektyw jest najostrzejszy) i w miarę potrzeby mogę uzyskać odpowiednią głębię ostrości.
Kolejnym krokiem jest manualne ustawienie balansu bieli. Kieruję obiektyw na brystol, wybieram funkcję ustawiania balansu bieli, naciskam spust i już mam balans bieli ustawiony odpowiednio do światła (najczęściej mieszanego).

Potem zostaje już tylko odpowiednio skadrować zdjęcie i nacisnąć spust.
Czasami 'podbijam' jeszcze oświetlenie lampą jeśli tło wychodzi szare.

A oto efekt końcowy:

Obrazek
(humvee jeszcze nie zagościł do mojej kolekcji, więc taki pozorant na zdjeciu ;) )

Na potrzeby publikacji na forum moim zdaniem w zupełności wystarczy.

Czasem jak mi się nie chce wyciągać statywu robię zdjęcia z ręki i też IMO nic im nie brakuje ;)
Pozdrawiam
Wojtek
wojtas193

Postprzez Lexx » 19 mar 2012, 16:38

:gut: :piwo:
Lexx

Postprzez Peter 1410 » 20 mar 2012, 00:05

Wojtku posiadasz niezły zestaw foto :git: :git: Szczególnie podoba mi się lampa sb900 ( to prawdziwy szperacz,potężna lampa)
Peter 1410

Postprzez wojtas193 » 20 mar 2012, 18:23

Peter 1410 napisał(a):Wojtku posiadasz niezły zestaw foto :git: :git:

Oj tam, oj tam :oops:

Marzy mi się nikkor 200-400/4 :roll: , ale to raczej pozostanie w sferze marzeń :cry:

A lampa to w moim przypadku konieczność, bo zdarza mi się fotografować na jakichś imprezach firmowych. Nie zmienia to faktu, że wolę makro i ptaki :jupi:
Pozdrawiam
Wojtek
wojtas193

Następna strona

Powrót do Problemy i pytania