M1165A1 GMV - JW GROM - Tamiya/Tomcat28/scratch

Moderator: kubisz

M1165A1 GMV - JW GROM - Tamiya/Tomcat28/scratch

Postprzez Zderzak » 21 paź 2019, 19:54

Witam!

Pierwszy raz podszedłem do tego modelu w 2014 roku, później w zasadzie przeleżał prawie 5 lat nieruszany i zapomniany. Wróciłem do niego na początku bieżącego roku i po 9-cio miesięcznej przygodzie, narodził się właśnie on - Humvee w wersji M1165A1 GMV należący do Jednostki Wojskowej GROM.

Na wstępie chciałbym podziękować przede wszystkim dwóm osobom, bez których wykonanie modelu byłoby znacznie trudniejsze. Augustowi (Ludlego) za wykonanie tak potrzebnej dokumentacji zdjęciowej oraz Tomkowi (tomcat28), za zaprojektowanie konwersji i trawienie potrzebnych blach. Panowie, jeszcze raz dziękuję :piwo: .

Wracając do modelu, wątek warsztatowy prowadziłem tutaj. Ruch na naszym forum jest mały, więc raczej wszyscy go znają, dla porządku jednak podlinkuję:
WARSZTAT

Jako jedyny z trójki sklejającej tą wersję zdecydowałem się na inną kombinację i oparciu modelu na bazie M1025 Tamiyi, z której wziąłem podwozie, nadwozie i maskę. Z M1151 Academy doszła deska rozdzielcza, rama szyb czołowych i dach. Wiele drobnych elementów waloryzujących oraz wieża pochodzą z zestawu Voyagera do M1114 (wieżę uznałem za poprawniejszą merytorycznie od GPK Bronco). Sporo elementów takich jak osłona silnika, fotele, gaśnica zapożyczyłem z konwersji Legenda na M1151. Zestawowe koła to żywicze DEF Model. Charakterystyczne elementy dla M1165A1 GMV to tak jak wcześniej wspomniałem dzieło Tomka. Jedynie tylny zderzak wykonałem samodzielnie 5 lat temu gdy konwersja była dopiero w planach, a następnie wykorzystałem go w modelu głównie ze względu na wartość sentymentalną. No i do tego wszystkiego doszła niezliczona ilość imitacji śrub, przeróbek, przewodów, detali takich jak centralny układ ciśnienia kół, poprawa różnych przetłoczeń, wyciągarki itd, oraz przede wszystkim kompletnego orurowania podwozia UPK.

Osobiście jestem z tego modelu bardzo zadowolony. Pod względem merytorycznym wydaje mi się, że odwzorowałem wszystko co tylko było możliwe. Starałem się odwzorować wszystkie detale, które chociażby w jedynym M1165A1 GMV na forum Piotrek pominął, przetarłem też pewne ścieżki, których nikt w M1151 nie zmieniał jak np. właz i kształt obrotnicy. Jeśli coś znajdziecie, dajcie znać.

Jeszcze żaden model nie kosztował mnie tyle wysiłku i tyle włożonego czasu i pracy co ten. Bez wątpienia to mój najlepszy Humvee w kolekcji i raczej kolejnego na tym poziomie już nie będę kleił. Te kilka tysięcy części docenią najbardziej Ci, którzy próbowali się zmagać z tą wersją, ale mam też nadzieję, że i inni docenią wkład w zgodność merytoryczną.

Nie wiem czy wszystko co ważne opisałem, w razie czego chętnie podyskutuję. Poniżej trochę zdjęć, na których mam nadzieję wszystko jest widoczne. Zapraszam do oglądania :gut: .

K.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podwozie:
Obrazek

Wnętrze przed zamknięciem:
Obrazek
Obrazek

Kilka zdjęć z budowy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zderzak
Administrator

Re: M1165A1 GMV - JW GROM - Tamiya/Tomcat28/scratch

Postprzez Bartosz Ciesielski » 21 paź 2019, 20:13

Zderzak nie wiem co na pisać bo jak napisze co mi do głowy przychodzi to dostanę Bana. Kawał przepięknego modelu który powstawał latami a dla czego bo postarałeś się żeby to był model przez duże M :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo:
Jak będziesz chciał model wystawić na zawodach to postaw go koniecznie na podstawce z lustrem
I chodź bym szedł ciemną doliną to zła się nie ulęknę bo największym s........m w tej dolinie jestem Ja
Bartosz Ciesielski

Postprzez kubisz » 21 paź 2019, 20:42

O kurde, ale Ci tu cudeńko wyszło, wielkie brawa i gratulacje :git: :salut: :piwo: Warto było się z tym męczyć.

I chyba tylko jedna drobna rzecz odstaje od fantastycznej całości - lusterka malowane?
kubisz
Moderator

Postprzez kryspacz » 21 paź 2019, 21:02

No to chyba byłoby na tyle. Forum można zamknąć, nic lepszego się tu już nie pojawi :)

Mogę się tylko podpisać pod słowami Juana sprzed kilku dni, na zdjęciach można pomylić z prawdziwym pojazdem. Kapitalne!
kryspacz

Postprzez makinen » 22 paź 2019, 07:26

No tak...napisem kiedyś, ze po modelu M1151 ŻW Kubisza nic już nie będzie takie samo(chyba, ze napisałem to przy Orevie :? ), to teraz mamy drugi kamień milowy. W zasadzie nadal nie wiem, który lepszy. W przypadku M1165 merytoryka jest poza dyskusją. Wykonanie-chyba, bardziej podoba mi się, niż Kuby M1151 ze względu na subtelny wash. Bardzo fajnie zaznaczony, ale nie mocny i wyraźny. Nie ma się do czego przyczepić w kwestii estetyki. Smialo twierdzę, że jest najlepszy model humvee, jaki widziałem (jaki powstał?). Wrócę jeszcze kilka razy do tych zdjęć.
makinen

Postprzez kubisz » 22 paź 2019, 08:01

makinen napisał(a):Smialo twierdzę, że jest najlepszy model humvee, jaki widziałem (jaki powstał?).

Zdecydowanie tak :git: Ale znając podejście Zderzaka do kwestii zgodności merytorycznej, nie mogło być inaczej. A i umiejętności są już na takim poziomie, że musiało wyjść pięknie.
kubisz
Moderator

Postprzez Shidley » 22 paź 2019, 08:16

Nie mam słów... Gratulacje!!!!
Shidley

Postprzez makinen » 22 paź 2019, 08:41

Aaaaaa! Zapomniałem- lusterka :mur: . Mam folię samoprzylepną- trzeba było dac znać. :?
makinen

Postprzez Zderzak » 22 paź 2019, 16:46

Dziękuję Panowie za tak miły odbiór, chociaż jest nas tutaj mało, to w sumie nie ma lepszego miejsca na merytoryczną ocenę :piwo: .

kubisz napisał(a):I chyba tylko jedna drobna rzecz odstaje od fantastycznej całości - lusterka malowane?

Dokładnie tak. Próbowałem coś kombinować z folią aluminiową ale źle mi to wychodziło w narożnikach, a dodatkowo już mocno zmęczony tym modelem poszedłem na skróty i pomalowałem je po prostu na srebrno. Fakt, można by to było zrobić lepiej, ale osobiście w ogóle mi to nie przeszkadza, zwłaszcza, że model stoi przodem :mrgreen: .

kubisz napisał(a):
makinen napisał(a):Smialo twierdzę, że jest najlepszy model humvee, jaki widziałem (jaki powstał?).

Zdecydowanie tak :git: Ale znając podejście Zderzaka do kwestii zgodności merytorycznej, nie mogło być inaczej. A i umiejętności są już na takim poziomie, że musiało wyjść pięknie.

Dziękuję za aż takie docenienie, czuję się bardzo wyróżniony :oops: . Ale o ile merytorycznie faktycznie mógłbym się zgodzić, o tyle efektownie pewnie są lepsze modele, malowane aerografem, cieniowane, brudzone itd, które na osobach "z zewnątrz" robią lepsze wrażenie ogólne. Dla mnie osobiście to najlepszy model, bo jest po prostu najlepszym modelem jaki udało mi się zrobić. Starałem się zrobić wszystko 1:1 w oryginale i w zasadzie prawie mi się to udało. Przyznam, że pierwotna koncepcja była trochę inna. Zamierzałem obładować model ekwipunkiem na kilkudniowy patrol po poligonie, dodatkowo nawet z plandeką nad tyłem pojazdu. Jednak wraz z kolejnymi detalami było mi coraz bardziej żal to wszystko zakrywać, dlatego ostatecznie postawiłem na niewielką ilość gratów, które znacznie ożywiają całego Humvee.

kryspacz napisał(a):No to chyba byłoby na tyle. Forum można zamknąć, nic lepszego się tu już nie pojawi

Ten temat niestety pojawi się w styczniu i faktycznie trzeba będzie zdecydować czy jest sens to dalej ciągnąć. A co do drugiego zdania, jest chociażby wóz dowodzenia M1152, który kusi mnie jak cholera, ale obecnie ani dokumentacja ani zapał nie są wystarczająco dobre :jezyk: .
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez kubisz » 22 paź 2019, 18:46

Zderzak napisał(a):
kubisz napisał(a):I chyba tylko jedna drobna rzecz odstaje od fantastycznej całości - lusterka malowane?

Dokładnie tak. Próbowałem coś kombinować z folią aluminiową ale źle mi to wychodziło w narożnikach, a dodatkowo już mocno zmęczony tym modelem poszedłem na skróty i pomalowałem je po prostu na srebrno. Fakt, można by to było zrobić lepiej, ale osobiście w ogóle mi to nie przeszkadza, zwłaszcza, że model stoi przodem :mrgreen:

Nie wierzę, że przy całej reszcie tak zlałeś te lusterka... Niby nie umniejszają całej reszcie wodotrysków, ale to jednak skucha :roll: Przerobiłeś kształt włazu, której to roboty pewnie nikt by nie zauważył, gdybyś o tym nie napisał, a odpuszczasz coś rzucającego się w oczy od razu?
kubisz
Moderator

Następna strona

Powrót do Galeria