Polski M998 HMMWV "Zebra" PKW Irak - 1:35

Moderator: kubisz

Polski M998 HMMWV "Zebra" PKW Irak - 1:35

Postprzez Zderzak » 04 cze 2010, 14:53

Witam :!:

Po dość długiej zabawie, uważam model za ukończony. Od 9 stycznia do dziś, zazwyczaj w weekendy, w ramach oderwania od codziennej nauki dłubałem sobie HArDa. Starałem się nie odbiegać od rzeczywistości i wykonać model w większej zgodności z oryginałem niż moje poprzednie Humvee. Jak wyszło, ocenicie sami. Mam nadzieję, że za bardzo nie pojedziecie po nim :mrgreen:
Na wstępie zaznaczę, że nie trzeba czytać tego lania wody, więc można od razu przeskoczyć do zdjęć.

Przy okazji podziękuję wszystkim, którzy pomagali i bacznie obserwowali moje poczynania w warsztacie.

Warsztat
KLIK

Dlaczego HArD?
Pomysł na taką wersję zrodził się już dawno temu. Jeszcze przed ZKM, jako jedna z propozycji Kuby na model do konkursu padł właśnie HArD. Przerażony wizją kamuflażu, wybrałem jednak M1025 z ASK. Skończywszy zabawę z tą repliką, myślałem co wrzucić na warsztat. Szukałem taniej, łatwej i szybkiej konwersji dla starego M1026 w polskich barwach. Decyzja padła dość szybko i po chwili brałem się za niszczenia starego modelu Academy.

Model i materiały
Za bazę posłużył mi wykąpany w krecie zestaw Academy, IED Gun Truck. Pewne części odłożyłem dla przyszłego M1026, jednak większość pozostała nieruszona. Reszta materiałów to karty kredytowe, telefoniczne, druty, sprężynki z długopisów, blaszki po napojach itp. Dodatkowo nabyłem od Qdłatego pozostałości blaszek do M1046 TOW Tamiyi, m. in. dla pasów bezpieczeństwa, a także żywiczne koła Armorscale.

Reaktywacja
Pierwsze wcielenie modelu Academy nie należało do najlepszych. Niecały rok temu byłem z niego dumny, dziś wiem, że pozostawiał on wiele do życzenia. Etapy powstawania modelu można zobaczyć w warsztacie, więc ograniczę się do napisania listy zmian, które byłem zmuszony wprowadzić, aby replika była wierniejsza oryginałowi:

-przednia osłona wymieniona na część Tamiyi,
-zestawowe koła zastąpiłem żywicami Armorscale,
-dodałem nagrzewnicę przed fotelem pasażera,
-wymieniłem fatalne siedzenia producenta na własnego wyrobu, nowego typu,
-dodałem trzypunktowe pasy bezpieczeństwa wraz z zapinaniem,
-przerobiłem cały dach, dodając pałąki dachowe oraz boczne(pomiędzy drzwiami),
-cała wieżyczka to samoróbka,
-dodałem prawidłową deskę rozdzielczą oraz tabliczki znamionowe,
-zamieniłem podest strzelca na płytę,
-wyciąłem klocek pod radiem i dałem odpowiednią półkę,
-silniczek wycieraczek,
-ścianka pomiędzy bagażnikiem a przedziałem załogi,
-wyciąłem klapę bagażnika, dodając fototrawione zaczepy wykonałem ją w otwartej pozycji,
-przerobiłem zwykłe koło na zapasowe,
-dodałem parę drobiazgów,
-kamuflaż "zebra",
-no i oczywiście cały HArD, czyli drzwi, opancerzenie i tylna ścianka.

Malowanie oczywiście pędzelkami, baza to Humbrol 93, natomiast paski H33. Przetarcia mieszanką H93 i bodajże H121. Wnętrze i wieżyczka malowane H117, osłona i kanistry H155. Paski nanosiłem gąbeczką, na zamaskowane wcześniej powierzchnie.

Podsumowanie
Ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego. Parę rzeczy można by zrobić inaczej, przede wszystkim poprawiłbym być może dach, gdyż nie do końca mnie satysfakcjonuje. Niewykluczone, że w przyszłości dojdzie daszek na obrotnicy oraz klimatyzator. Oczywiście zależy to od chęci, umiejętności i materiałów, których obecnie nie posiadam. Mimo wszystko jestem dumny z tego co zrobiłem :) Przy odrobinie chęci i zaangażowania, model na pozór marny, może stać się konkurentem dla Tamiyi i z całą pewnością nie ginie na półce obok Japończyka.

Tyle pisania, być może w ten sposób uda mi się uśpić waszą czujność i sprawić, że popatrzycie przychylniejszym okiem na moje wypociny :) Najtrafniej ujął to mój ojciec, który powiedział, że nie bardzo mu się to podoba, a zwłaszcza dach :? :roll:
Paski trochę zniekształciły sylwetkę Humvee :) a sam model wyszedł dość "wymęczony"...

Zapraszam do komentowania :oops:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z M1025 ASK:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zderzak
Administrator

Re: Polski M998 HMMWV "Zebra" PKW Irak - 1:35

Postprzez slawo » 23 lut 2012, 15:34

Bardzo mi się ta wersja spodobała. Oczywiście fajnie modelik się prezentuje :gut: Zauroczyła mnie "zebra" :D A konkluzja z tego taka, że na 85% będzie to mój następny Humvee :P

EDIT: Na zdjęciach "zebry" widziałem Aggressive Pattern. Nie taki bieżnik powinien aby być?
Obrazek
slawo

Postprzez JUAN C. » 23 lut 2012, 16:35

A humvee with Zebra camouflage for hunting giant animals in a safary. :shock:
:arrow: :arrow: This is a joke

Zderzak, now talking about seriously; I'll tell you that this is a very appealing version of the Humvee, this type of camouflage so different makes it very attractive visually. :gut:
Congratulations!.- From what I see and for your explanation, I think you've done a good job. ;)
[img]http://www.portierramaryaire.com/foro/download/file.php?avatar=283.gif[/img]
[b][url]https://plus.google.com/u/0/photos/105900469192553341559/albums[/url][/b]
JUAN C.

Postprzez Zderzak » 23 lut 2012, 17:29

slawo napisał(a):Na zdjęciach "zebry" widziałem Aggressive Pattern. Nie taki bieżnik powinien aby być?

Teoretycznie. Niby na niektórych taki był, ale też z drugiej strony masa Humvee z Iraku jeździła na starych kołach. Dostaliśmy te pojazdy od Amerykanów, którzy nie mając co zrobić z pojazdami wyprodukowanymi podobno nawet w latach 70-tych, dali je dla PKW Irak. Przede wszystkim nie miałem jednak wtedy kół AP. Co więcej dostać w Polsce takie koła jeszcze dwa lata temu to był koszmar. Dzisiaj łatwo je kupić, wtedy było to wręcz niemożliwe. A że miałem też żywiczne koła starego typu, to tak już ukształtował się model.

JUAN C. napisał(a):Congratulations!.- From what I see and for your explanation, I think you've done a good job. ;)

Thanks :piwo: It was quite difficult camouflage to paint without airbrush. Fortunately I managed to finish this model and I'm really satisfied with it. But on the other hand, my father told me, that this Humvee doesn't suit my collection of Humvees. He stated it was the ugliest ;) .
__________________________________________________________________________________________________________________________
Dzięki :piwo: Dość ciężko było namalować taki kamuflaż bez aerografu. Na szczęście udało mi się skończyć model i jestem z niego naprawdę zadowolony. Z drugiej strony mój ojciec powiedział, że ten Humvee nie pasuje do mojej kolekcji. Stwierdził, że jest najbrzydszy ;) .
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez slawo » 23 lut 2012, 17:40

W sumie, to ja dopiero zacząłem zabawę z Humvee i nie pomyślałem, że mogło być kiedyś ciężko z AP :gut: Model mi się bardzo podoba i nie słuchaj tu ojca, ważne, że jesteś zadowolony :git:
Obrazek
slawo

Postprzez JUAN C. » 23 lut 2012, 19:11

Zderzak wrote:
Thanks It was quite difficult camouflage to paint without airbrush. Fortunately I managed to finish this model and I'm really satisfied with it. But on the other hand, my father told me, that this Humvee doesn't suit my collection of Humvees. He stated it was the ugliest .

Zderzak:
In all the time that I take in this hobby (34 years only), I have seen great wonders painted with a brush and also great shit painted with an airbrush. :roll:
There are people in this hobby with an exquisite ability with the brush that others will not have never nor with the best airbrush, nor with the best paintings in the world.
The best example of very good painters of scale models with brush have found I them in this forum, and without the need for complicated the life!. :boune:
Also never forget that when Michelangelo painted the Sistine Chapel he did not use airbrush, only pigments, water and brush. :cheers:
http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html
And I am sorry but I do not agree with the view of your father. ;)
[img]http://www.portierramaryaire.com/foro/download/file.php?avatar=283.gif[/img]
[b][url]https://plus.google.com/u/0/photos/105900469192553341559/albums[/url][/b]
JUAN C.

Postprzez kilkenny » 24 lut 2012, 08:08

Podoba mi się, będzie stanowił na pewno pewien kontrast w Twojej kolekcji... nooo ale jak zobaczyłem łopatę morda mi się zaczęła śmiać, ponieważ w tworzonym M1151 nie wiedziałem co zrobić z łopatą i przymierzałem ją w identyczny sposób :D
kilkenny

Postprzez kubisz » 24 lut 2012, 08:13

Z tą łopatą w M1151 to ostrożnie - ta z wyposażenia (pominiętego przez Academy) jest inna. No chyba, że historia jest taka, że ktoś po prostu sobie położył byle jaką łopatę na klapie...
kubisz
Moderator

Postprzez maverick » 24 lut 2012, 12:04

Z tego co gdzieś tam wyczytałem (zauważyłem) w Iraku jeździło kilka "polskich" zebr - w róznej konfiguracji. Macie jakieś zdjęcia takich pojazdów..?
"Tatusiu - pomaluj następny model na różowo... Będzie taki ładny..!"
Hania
maverick

Postprzez slawo » 24 lut 2012, 12:24

maverick napisał(a):Z tego co gdzieś tam wyczytałem (zauważyłem) w Iraku jeździło kilka "polskich" zebr - w róznej konfiguracji. Macie jakieś zdjęcia takich pojazdów..?

Sprawdź w warsztacie Zderzak'a tej zebry - link w tym temacie. Przewinęło się tam kilka fotek :gut:
Obrazek
slawo

Następna strona

Powrót do Galeria