BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Set

Moderator: kubisz

BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Set

Postprzez makinen » 17 gru 2014, 18:32

Producent: Black Dog
Nazwa: HUMVEE Special Forces Conversion Set
Numer katalogowy: T35076
Skala: 1:35
Dostępność w Polsce: Exito
Cena: 244 PLN
Zawartość: 104 elementy żywiczne, 1 blaszka fototrawiona
Ocena: 5

Zestaw, który wzbudza dużo kontrowersji z uwagi na wielką bułę towaru wrzuconą na pakę trzymiejscowego dumvee, co trwale eliminuje jednego operatora z obecności w pojeździe. Cóż...chciałem ten zestaw mieć. Jakość bardzo dobra, choć do LR brakuje. Cieszy fakt zdublowania niektórych elementów- pałak C, osłona wyciagarki, uzbrojenie. Bardzo mnie uradowały fototrawine zapinki do pasów mocujących ładunek :sun: . Bardzo bogate wyposazenie pozwalające na mam nadzieję budowę efektownego modelu. Z baboli- są dwa ekrany BFT+ klawiatura, ale reszty łacznie z anteną BFT brak. Fotosy teraz
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
makinen
 
Posty: 4587
Dołączył(a): 23 sty 2012, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez kubisz » 17 gru 2014, 19:02

Widzę, że chyba producent dołożył Ci trochę gratisów :gut: Porównaj sobie zawartość swojego zestawu ze zdjęciem z jego strony:
http://www.blackdog.cz/products/t35/t35076/d.jpg
Choć tam BD zapomniał dodać pałąku C - to tak na pierwszy rzut oka.

A co mi się rzuciło w oczy tutaj:

Minusy:
- kloc tobołów. Mimo dobrej jakości - pomyłka,
- słabe kanistry. Nie wykorzystałbym żadnego, dużo lepsze robi Panzer Art, Armorscale czy Pro Art Models. A nawet Bronco w M1114 czy Academy w M1151,
- SINCGARS i monitor BFT jakieś mało finezyjne, mogli to zrobić lepiej,
- podnośniki też jakieś nie do końca fajne, choć chyba rozpieszczony jestem przez Live Resin (tyle, że tam są sporo większe, takie jak tu w BD częściej przewożono w Dumvee),
- szekle na tylnym zderzaku odlane razem z nim.

Plusy:
- niezły spód dachu. Góra też niezła, kiedyś mnie bardzo zdziwiła, ale jednak można znaleźć zdjęcia Dumvee z okrytym dachem - ciekawa odmiana,
- podstawa mocowania uzbrojenia na obrotnicy (ta trójkątna z otworami). Przydatna rzecz. Jak są odlane otworki z boku, w porządku?
- blaszka fototrawiona bardzo fajna,
- butelki to też miły gadżet,
- pojedyncze plecaki czy Camelback.

Masz chyba uszkodzone dwa elementy - jeden ze wsporników tylnego zderzaka i szekla w jednej z wyciągarek.

Pstrykniesz fotki instrukcji? Albo skany? :piwo:

_________________________________________________________________________________________________________________________
Tutaj Maki robi fajnego GMV żeniąc ten zestaw z Legendem:
http://www.armorama.com/modules.php?op= ... _id=227405
Widać, że kloc tobołów wymaga trochę dopracowania, choć Mario wkleja dach z Tamiyi z elementami Legenda, nie ten z tej konwersji.
Avatar użytkownika
kubisz
Moderator
 
Posty: 10622
Dołączył(a): 30 maja 2010, 21:50
Lokalizacja: Będzin

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez makinen » 17 gru 2014, 19:09

Instrukcja to jedna strona z 5-6 zdjęciami w zasadzie całości. Nie ma step by step. Otworki w obrotnicy takie sobie, wsporników nie wykorzystam, bo zamontuję półkę blaszaną. Szekla tez urwana przy osłonie wyciągarki
Avatar użytkownika
makinen
 
Posty: 4587
Dołączył(a): 23 sty 2012, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez maverick » 17 gru 2014, 20:40

Zgodzę się, że Black Dog ma kanistry do bani... W mojej konwersji M151 FAV kanister też jest do wyrzucenia... A jakość też taka sobie... Ani źle, ani dobrze...

Ps. kupiłeś nówkę, czy nabyłeś gdzieś okazjonalnie i jeśli można wiedzieć za ile..?
"Tatusiu - pomaluj następny model na różowo... Będzie taki ładny..!"
Hania
Avatar użytkownika
maverick
 
Posty: 2271
Dołączył(a): 23 gru 2010, 15:32
Lokalizacja: Konin

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez makinen » 17 gru 2014, 20:46

Nowe- okazyjnie za 180 PLN
Avatar użytkownika
makinen
 
Posty: 4587
Dołączył(a): 23 sty 2012, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez kubisz » 19 gru 2014, 12:23

Pozwoliłem sobie zrobić taką bardzo subiektywną ocenę tego zestawu i analogicznego Legend Productions LF1212. Z obu można zbudować tę samą wersję - M1025A2 GMV-S Dumvee - tak więc porównanie jak najbardziej wskazane. Zaznaczę, że żadnego z nich nie miałem w rękach, swoją ocenę opieram tylko na zdjęciach. Ale jakieś tam doświadczenie w pracy z żywicą i blaszkami mam, więc porównanie powinno być raczej rzetelne :oops:


Zawartość zestawów jest w obu przypadkach niemal identyczna (z dwiema zasadniczymi różnicami, o czym poniżej). Otrzymujemy elementy do budowy samej modyfikacji, a także trochę akcesoriów i wyposażenia dodatkowego.


1. Elementy konwersji: najważniejsze elementy charakteryzujące ten wariant to barierki z tyłu, półka na tylnym zderzaku i mocowania na skrzynki amunicyjne na obrotnicy. Wszystko to jest obecne u obu producentów. Jednakże rozwiązano to w zasadniczo różny sposób. U Legenda dominują blaszki - mocowania barierek, półka i uchwyty na skrzynki (zarówno zapasowe, jak i ten przy karabinie) są z nich wykonane. Black Dog odlał wszystko z żywicy, co moim zdaniem było błędem (może oprócz barierek). Półka to dość spory, cienki i płaski element. Łatwo tu o odkształcenie lub uszkodzenie. Uchwyty na skrzynki zostały odlane razem z nimi. Zdecydowany punkt dla Legenda. LP - BD 1:0.

2. Koła: w obu zestawach dostajemy koła Super Swamper. Legend daje również koło zapasowe, Black Dog także, ale odlane razem z tobołkami w jednym, wielkim klocu... O tym w następnym pukcie, zanim do niego przejdę, dam mały punkcik Legendowi. LP - BD 2:0.

3. Wyposażenie dodatkowe: to pierwsza z tych dwóch zasadnicznych różnic zestawów. No właśnie - Czesi zrobili coś, czego nie mogę zrozumieć do tej pory. Jednym z elementów ich zestawu jest potężny kloc żywicy składający się z mnóstwa tobołów i innych elementów wyposażenia. Po wklejeniu zajumje cały tył oraz tylne fotele, a także miejsce między nimi aż po dach. Kłóci się to z faktami, gdzie załogę Dumvee stanowiło trzech operatorów (ten trzeci musiał mieć gdzie siedzieć, nie tkwił przecieć całyczas w otworze obrotnicy). Nie ma tez możliwości obsługi tylnego dodatkowego karabinu. Poza tym w jednostkach ODA od wożenia wyposażenia były pojazdy typu M1078 LMTV (lub rzadziej M1083 FMTV) "War Pig"... Black Dog dodał także 11 kanistrów (bardzo marnej jakości), podnośnik (też bez rewelacji) i luzem 4 dodatkowe plecaki i 1 Camelback (całkiem niezłe). No i fajna rzecz - 4 butelki odlane z przezroczystej żywicy.
Z kolei u Legenda mamy 8 kanistrów (bardzo dobrych), 8 małych skrzynkek amunicyjnych, 2 duże (jak do granatnika Mk19) i 3 wysokie (do uchwytu na obrotnicy). Plus bardzo dobry podnośnik. Brak niestety jakiegokolwiek wyposażenia osobistego. Warto też wspomnieć, że Koreańczycy dodają także dużą skrzynię montowaną na półce, brak takiego czegoś u Czechów.
Podsumowując - Black Dog postawił na zawalenie tyłu tobołami - efekciarsko, nie ekfektownie. Legend skromnie, głównie skrzynki amunicyjne. Mimo braku wyposażenia osobistego - zdecydowany punkt dla Legenda. LP - BD 3:0.

4. Uzbrojenie: Legend oferuje M2 lub M134D Minigun jako uzbrojenie główne, 2 x M240B jako dodatkowe, do tego 2 x AT-4, 1 x M72 LAW oraz para wyrzutników granatów dymnych. Wszystko znakomitej jakości. U Black Doga jest M2 jako uzbrojenie główne, 2 x M240B jako dodatkowe, do tego 2 x AT-4 i 2 x M4A1. Jakość niezła, ale gorsza. Punkt dla Legenda, przede wszystkim za Miniguna. LP - BD 4:0.

5. Dach: w czeskim zestawie dostajemy dach odlany jako całość z pokrowcem go przykrywającym oraz elementami podsufitki (mocowanie obrotnicy, głośniki, sterownik granatników dymnych - problem w tym, że tych w zestawie brak). Dostajemy także 3 zrolowane okrycia, które w oryginale opuszczano na przednie okna i boki, zapewniając osłonę przed słońcem w dzień i przed chłodem w nocy. W koreańskim brak pokrowca i tych okryć, a analogiczne elementy podsufitki wklejamy jako osobne pod dach Tamiyi. Miałem tu kłopot z oceną, ale stwierdziłem, że u Legenda pokrowce można dorobić we własnym zakresie, a łatwe zrobienie zwykłej wersji dachu z Black Doga jest bardzo trudne. Stąd też koeljny punkt dla Koreańczyków, choć przewaga tu niewielka. LP - BD 5:0.

6. Elektronika: Czesi dali radio SINCGARS, falownik oraz monitor i klawiaturę BFT, do tego antena krzyżowa. Jakość szału nie robi. Legend dał to samo. U obu producentów brak anteny i jednostki centralnej BFT. U obu jak wspomniałem wyżej głośniki pod sufitem. Ze względu na lepszą jakość elementów punkt dla Koreańczyków. LP - BD 6:0.

7. Fotele: w obu zestawach dwa przednie, pancerne fotele. Znów ze względu na lepszą jakość elementów punkt dla Koreańczyków. LP - BD 7:0.

8. Blaszki fototrawione: druga zasadnicza różnica zestawów. U Legenda to spore 3 arkusze, u Black Doga 1 niewielki. Czesi mają plusa za klamry. Ale Legend bije ich na głowę - mnóstwo porządnie wykonanych elementów. LP - BD 8:0.

Cen niestety nie dałem rady rzetelnie porównać. Oba zestawy znalazłem tylko w jednym sklepie BNAModelWorld, i tak to wygląda:
- Legend - 81.64 AU$,
- Black Dog - 96.59 AU$.
O ile dobrze pamiętam, to kiedy oba były kiedyś w Jadarze, różnica wynosiła wtedy kilkadziesiąt złotych na korzyść tańszego Black Doga.

Podsumowanie: jak widać, w każdym z omawianych kryteriów wygrał produkt Legenda. Uważam go za zdecydowanie lepszy zestaw (mimo minusów, których jest jednak sporo mniej). Co więcej - uważam zakup konwersji Black Doga za stratę pieniędzy, kiedy jest możliwość zakupu konkurencji, nawet za nieco wyższą cenę. Oczywiście i z czeskiego zestawu da się zbudować bardzo ładny model, choć nieco odstający od rzeczywistości. Jednak obecność Legenda na rynku skreśla dla mnie Black Doga całkowicie.


Jeżeli znajdziecie jakieś pomyłki w tekście, dajcie proszę znać :piwo:
Avatar użytkownika
kubisz
Moderator
 
Posty: 10622
Dołączył(a): 30 maja 2010, 21:50
Lokalizacja: Będzin

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez makinen » 19 gru 2014, 12:55

Zostałem elegancko zbombardowany :D .
Model dumvee w oparciu o elementy Legenda już mam, a teraz zapragnąłem mieć też z Black Doga :gut: . Moze trzeba konwersje wykorzystać do cargo Italeri? ;)
Cześć elementów pozmieniam-tylna półka, kanistry, broń, moze stelaż na skrzynki na obrotnicy....
Jakkolwiek cieszę się, że go mam :mrgreen:
Avatar użytkownika
makinen
 
Posty: 4587
Dołączył(a): 23 sty 2012, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez kubisz » 19 gru 2014, 13:35

Nie chciałem nikogo bombardować :salut: Choć trochę się zdziwiłem, kiedy kupiłeś ten zestaw. Ale też bym się cieszył, że go mam :gut: No i jak napisałem:
kubisz napisał(a):Oczywiście i z czeskiego zestawu da się zbudować bardzo ładny model

Dumvee nigdy za dużo :git: Ten może być ciekawy i inny niż zazwyczaj, ze względu na pokrowiec i zrolowane płachty. Może dałoby się co nieco odciąć od kloca, żeby było tam luźniej? A może w ogóle kloc przeznaczysz do jakiegoś Cargo, a z tyłu wrzucisz coś innego? Choćby coś na wzór Legenda - z cienkiej płytki stelaż na skrzynki amunicyjne. Tak sobie myślę, coby ten Dumvee był jak najbardziej inny, niż te które już masz. No ale model Twój, więc decyzję jednak pozostawię Tobie :jezyk:
Avatar użytkownika
kubisz
Moderator
 
Posty: 10622
Dołączył(a): 30 maja 2010, 21:50
Lokalizacja: Będzin

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez makinen » 19 gru 2014, 14:18

Właśnie będzie inny przez te manele :sun: . Może uda się jakoś wyciąć miejsce dla trzeciego załoganta. Skoro może Mario Matijasic, to mogę i ja :D
Avatar użytkownika
makinen
 
Posty: 4587
Dołączył(a): 23 sty 2012, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: BLACK DOG - T35076 - HUMVEE Special Forces Conversion Se

Postprzez kubisz » 19 gru 2014, 14:21

Skoro może Maki, to tym bardziej makinen :gut:
Avatar użytkownika
kubisz
Moderator
 
Posty: 10622
Dołączył(a): 30 maja 2010, 21:50
Lokalizacja: Będzin


Powrót do Nowości i in-boxy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości