1:72 T-Model TK-7315G M1114 HMMWV INTERIM FRAG 5

Moderator: BaldPuma

1:72 T-Model TK-7315G M1114 HMMWV INTERIM FRAG 5

Postprzez Marek44 » 27 kwi 2021, 17:17

Producent: T-Model
Numer i nazwa produktu: T-Model TK-7315G US. Modern M1114 Interim Fragment [FRAG] Kit 5 w/GPK turret
Skala: 1:72
Dostępność w Polsce: dostępny wkrótce
Cena: W zależności od kursu złotówki i metody wysyłki to ok. 70-90 zł
Zawartość: plastikowy model z elementami fototrawionymi
Ocena: 6 (1-6)

Obrazek

Lata mijają, człowiek się starzeję, szafa wypchana modelami, a tu znikąd firma T-Model zapowiedziała kolejną wariację ich bardzo dobrego modelu M1114. Tym razem w zapowiedziach mogliśmy uświadczyć wersji z tymczasową wersją pancerza FRAG 5, reklamowaną kompletnym wnętrzem. Jako wielki fan tego pojazdu w małych skalach, nie mogłem sobie odmówić tego zakupu i recenzji dla reszty forumowiczów. A recenzja ta się może przydać, bowiem T-Model wypuszczając kolejne modele w różnych wersjach wprowadziła więcej bałaganu niż można było sądzić.

Ponieważ niniejszy zestaw to modyfikacja ich poprzedniego zestawu poprzez dodanie nowych ramek, pozwalam sobie na utrzymanie konwencji z poprzednich recenzji, gdzie w niniejszym tekście opiszę tylko nowe elementy, a do recenzji starych elementów odsyłam do moich poprzednich tekstów. Mam nadzieję, że T-Model nie ma w planach następnej wariacji ich zestawu z 2017, bowiem moje recenzje zaczną bardziej przypominać rosyjskie matrioszki z tymi odnośnikami do starszych recenzji.

Link do recenzji zestawu TM-7203
Link do recenzji zestawu TM-7201

Obrazek
Obrazek

Tutaj chciałbym zaznaczyć, że recenzowana wersja modelu, to wersja „złota”, która została wzbogacona o ramkę z figurkami i kompletny zestaw A72001 (tak, tym razem dołączono butelki z wodą). Tak więc jest to solidnie wypakowane pudełko, za bardzo rozsądną cenę.

Obrazek

Z istotnych zmian, do zestawu dodano ramki D, H i J, a także duży arkusz kalkomanii i solidną blachę. Ramka D to po prostu bieżnik dla opony zapasowej, wykonany tą samą metodą co poprzednie koła. Na ramce H możemy znaleźć nowe drzwi, dedykowane do reklamowanej na opakowaniu wersji. Są one bardzo ładnie odlane, ale to nic ponad to, czego możemy się spodziewać po T-Model. Większym smaczkiem jest ostatnia ramka. Na ramce J mamy komplet detali do zbudowania ulepszonego wnętrza modelu wraz elektroniką, w skład której wchodzą systemy Blue Force Tracker (BFT), wraz z odbiornikami AN/PSN-11 PLGR i AN/PSN-13 DAGR. Oprócz tego na ramce znajdują się podstawy pod granaty dymne systemu M7 Light Vehicle Obscuration Smoke System (których pojawienie się można było wywnioskować z samej obecności granatów w zestawie TM-7203), stelaż pod koło zapasowe oraz dwa granatniki M136/AT-4. Bardzo cieszy mnie ten ostatni dodatek, ponieważ żal z powodu braku tych granatników wyraziłem w ostatniej recenzji. Elementy te są bardzo ładnie odlane i mają bardzo dobre detale, szczególnie zeskalowana elektronika, z widocznymi poszczególnymi przyciskami. Sama ramka jest też sprzedawana osobno z dedykowaną blaszką w zestawie A72005 HMMWV Upgrade Set.Wersja „złota” posiada także całkiem ładnie wyrzeźbionych figurantów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj jednak pozwolę sobie na dygresję, bowiem uważam zestaw A72005 HMMWV Upgrade Set za niekompletny, bowiem nie zawiera kalkomanii. Biorąc pod uwagę zawartość arkusza w recenzowanym zestawie jest to czymś dość karygodnym. Uniemożliwia to nam dokładne zdetalowanie elektroniki i elementów uzbrojenia. Jednak arkusz z zestawu TK-7315 ma też swoje grzeszki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Arkusz kalkomanii pozwala nam na wykonanie jednego z pięciu pojazdów należących do United States Army lub jednego z armii Irackiej. Wybór malowań jest dość ciekawy, bowiem nie jesteśmy skazani na pojazdy pomalowane w jeden kolor. Mamy nawet propozycję wykonania „składaka”, który widać został naprawiony po wjeździe na IED elementami z innego pojazdu. Oprócz tego na arkuszu możemy znaleźć wspominane detale do wzbogacenia wnętrza i elektroniki. Wśród nich mamy plakietki informacyjne, zegary do tablicy rozdzielczej czy nawet monitor. Małym zgrzytem jest tylko jedna sztuka oznaczeń do granatnika, gdy w zestawie mamy dwie sztuki odlane z plastiku. Oprócz tego, wersja „złota” posiada kalkomanie na skrzynki z uzbrojeniem i zamieszczone butelki wody. Minusem niniejszego arkusza są występujące przesunięcia kolorów na małych elementach, jak np. monitor czy flagi USA.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnim nowym elementem jest pokaźny arkusz elementów fototrawionych. Znajdują się tu wszystkie poprzednio zaprojektowane detale, jak szekle, wycieraczki, osłona GPK, chlapacze, a także nowe detale wnętrza. Wszystko to co trzeba do zbudowania zdetalowanej miniatury ulubionego pojazdu. Ponownie chciałbym tutaj także wspomnieć o zestawie A72005 HMMWV Upgrade Set, bowiem mimo takiego samego rozstawu części, wykonana jest ona przy pomocy innej technologii, bowiem części nie są w nim przymocowane do arkusza głównego.

Obrazek

Na sam koniec recenzji chciałbym dodać, że o ile jestem bardzo zadowolony z najnowszego wypustu T-Model, to nie bardzo rozumiem politykę wydawniczą firmy. W tym samym czasie, kiedy mogę nabyć ich najnowszy wypasiony model, na rynku jest także dostępny ich pierwszy wypust, który jest znacznie okrojony w stosunku do nowszych wypustów, przy czym jest on sprzedawany w takiej samej, a nawet wyższej cenie. Zmusza to trochę do wertowania recenzji ich zestawów, by się nie nabić w butelkę. Starsze zestawy nie mają kalkomanii, posiadają znacznie okrojone zestawy blaszek, a i tak kupując najnowszy zestaw możemy zbudować każdą z wersji poprzedzających. No, poza TM-7204, gdzie w zestawie mamy części do wieżyczki M153 CROWS II. Podejrzewam jednak, że większość czytelników będzie chciała zbudować któregoś z naszych M1114 z Afganistanu, więc niniejsze detale będą po prostu zbędne.

Podsumowując, niniejszy zestaw jest na obecną chwilę najlepszym zestawem M1114 w skali 1/72 i niecierpliwie czekam na następne wypusty firmy T-Model, która zdążyła wydać już kilka ciekawych pojazdów, zarówno pod szyldem T-Model, jak i pod Galaxy Hobby. Patrząc na dodatki, które firma T-Model wypuściła do swoich modeli, mogę odnieść wrażenie, że ktoś z tej firmy czyta recenzje znajdujące się w Internecie, więc może jest nadzieja, że i przeczyta niniejszą. Jeśli tak, to może na następny wypust zaproponować którąś z bazowych wersji (M1025, M998, itd.)? W końcu osłona chłodnicy już jest…
Marek44
 
Posty: 75
Dołączył(a): 01 cze 2010, 10:53
Lokalizacja: Strzelin/Wrocław

Re: 1:72 T-Model TK-7315G M1114 HMMWV INTERIM FRAG 5

Postprzez makinen » 27 kwi 2021, 17:31

Świetnie opracowane- może zbudujesz? 8-)
Czasem mnie kusi takie żuczka sobie zbudować, ale fanaberia taka...
Avatar użytkownika
makinen
 
Posty: 4596
Dołączył(a): 23 sty 2012, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1:72 T-Model TK-7315G M1114 HMMWV INTERIM FRAG 5

Postprzez kubisz » 28 kwi 2021, 10:22

Bardzo porządnie żeś to opisał :git: A i zestaw wygląda na bardzo porządny, jeśli chodzi o jakość i zawartość. Tylko drobne kalkomanie w zbliżeniu wyglądają średnio, no ale powiększenie na fotkach spore. I a'propos kalkomanii - fajny wybór malowań i oznakowań, choć zamiast 861, 11 albo 213 mogli dać coś z jakimś logiem. Ale to już jest wybrzydzanie za bardzo ;)

Ciekawy jestem, ile taki zestaw "multimedialny" kosztowałby, gdyby był w skali 1/35...
Avatar użytkownika
kubisz
Moderator
 
Posty: 10625
Dołączył(a): 30 maja 2010, 21:50
Lokalizacja: Będzin

Re: 1:72 T-Model TK-7315G M1114 HMMWV INTERIM FRAG 5

Postprzez Marek44 » 29 kwi 2021, 10:51

Trochę mam nadzieję, że się zmobilizuje do zmontowania tego żuczka. Niestety popadłem trochę w modelarskie limbo, gdzie zaczynam wiele modeli, a niczego od paru lat nie mogę skończyć. Przy czym teraz to już nie mam wymówek, że polskiego M1114 z Afganistanu nie zrobię bez przeróbek. Wszystko co trzeba jest w pudełku, tylko musiałbym dany egzemplarz wybrać.

Tak w sumie to pominąłem jedną rzecz w recenzji. O ile w zestawie są wewnętrzne bebechy do BFT, to anteny już nie dali. W sumie w żadnym ich zestawie (łącznie z MRAP'ami) nie ma osobnej anteny GPS, więc trzeba ją pożyczyć z innego źródła.

Chciałem też zrobić porównanie z poprzednio wydanymi zestawami dodatków, ale gdzieś wciąłem moje arkusze kalkomanii TK72015. Jak znajdę do zrobię dodatkowe porównanie, bo mam wrażenie, że miały one mniejsze przesunięcia kolorów. Nie wiem też, czy robić recenzję zestawu zestawu z wnętrzem A72005. Zgodnie z tym co napisałem powyżej, uważam ten zestaw za obecnie zbędny, bowiem próbując doprowadzić zestawy TM-7201-7204 do poziomu recenzowanego zestawu TK-7315 (nawet bez edycji "gold") wydajemy więcej pieniędzy niż za sam zestaw TK-7315.
Marek44
 
Posty: 75
Dołączył(a): 01 cze 2010, 10:53
Lokalizacja: Strzelin/Wrocław

Re: 1:72 T-Model TK-7315G M1114 HMMWV INTERIM FRAG 5

Postprzez kubisz » 29 kwi 2021, 12:21

No to czekamy na polskiego M1114 z Afganistanu od Ciebie, a zaraz po nim na irackiego M1114 Interim :gut:
Avatar użytkownika
kubisz
Moderator
 
Posty: 10625
Dołączył(a): 30 maja 2010, 21:50
Lokalizacja: Będzin

Re: 1:72 T-Model TK-7315G M1114 HMMWV INTERIM FRAG 5

Postprzez Zderzak » 03 maja 2021, 23:50

Skala nie moja, ale recenzję przeczytałem z dużym zainteresowaniem, dzięki za opisanie :piwo: .
Avatar użytkownika
Zderzak
Administrator
 
Posty: 3189
Dołączył(a): 30 maja 2010, 12:05
Lokalizacja: Sulęcin/Poznań


Powrót do Nowości i in-boxy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron