[EH] 1:72 IDF HMMWV OPFOR (BRDM version)

Moderator: BaldPuma

[EH] 1:72 IDF HMMWV OPFOR (BRDM version)

Postprzez Shidley » 27 wrz 2013, 11:56

Dzisiejszy pierwszy post w wątku warsztatowym bez zdjęć (wersja opisowa), więc zaczynam tak:
z żywicznego zestawu opisanego tu:
http://www.humvee-models.com/viewtopic.php?f=10&t=1094
posiłkując się świetnymi fotkami z:
http://www.humvee-models.com/viewtopic.php?f=34&t=433
będę próbował coś osiągnąć ;-)

Wczoraj:
Pierwszy krok to obróbka żywicznych elementów, pozbawienie ich kanałów wlewowych i dopasowanie do tego co widnieje w 'instrukcji'.
No i pierwszy zonk związany, a jakże z kołami, które że nie dość, że są bardzo słabo odlane to jeszcze: mam 3 przednie i jedno tylne.....
rewelacja po prostu. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:
1) upi..e jednego z przednich kół błockiem i piaskiem tak by nie było widać różnicy i by 'robiło' za tylne;
2) zakup nowych kół np:
http://www.martola.com.pl/pl142/produkty41868/humvee_wheel_with_aggressive_pattern
i zapewne opóźnienie w budowie ze względu na czas oczekiwania na przesyłkę.

Odłożyłem zatem koła (wściekłość nadal buzuje, patrząc na polską cenę zestawu) i zabrałem się za czyszczenie ramy podwozia. Odlana ładnie z elementami podwozia widocznymi zarówno z dołu jak i z góry(?) i tu... wrrr.... środkowa część osi wygląda fatalnie, za szczęście będzie to mało widoczne jak skleję podwozie z nadwoziem. Dodatkowo rama w jednym miejscu pękła, ale na szczęście to wymaga tylko kleju.
Spasowanie podwozia z nadwoziem...wrrr.... rewelacja, pasuje prawie jak ulał. Drobne korekty pilnikiem i będzie git. Teraz patrzymy i.. wrrrr... dziura w nadkolach fatalnie wygląd troszkę niweluje ten widok poprzez przymiarkę koła ale nadal nie jest to nic rewelacyjnego.
Zatem dół pojazdu wędruje do dilerki i zabieramy się za czyszczenie góry.
Dach z imitacją działka rewelacja. Na pierwszy rzut oka będzie dobrze.
Kadłub HMMWV odlany razem z deską, fotelami, drążkami i dwoma skrzyniami na pace wygląda fajnie. Obcinam zatem niepotrzebne elementy i dopasowuje dach, nie jest źle, choć gorąca woda się przyda. Niestety przód pojazdu jest 'porwany', żywica bardzo cienka, tak że pomyślałem że to nadlewka. Zatem zastanawiam się czy nie uciąć tego i wstawić kawałek plastiku.
Drzwi, wyglądają całkiem nieźle więc wycinamy z 'ramki'. Idzie dobrze ;-) Lekkie wyrównanie pilnikiem i są wolne. Przypasowanie do kadłuba i dachu, wrrrrrr...... czemu się dziwie, ze pojawiają się spore dziury wiedzy tylnymi drzwiami a kadłubem? tylko co do korekty? drzwi czy kadłub... dobra lecimy po nadwoziu, minimalnie żeby nie uszkodzić żywicy, ok jest lepiej ale nie idealnie.
Patrzę na zdjęcia oryginałów i ty tez są widoczne szczeliny, więc będzie dobrze.
Elementy nadwozia do dilerki i zabieram się za elementy wnętrza i.. wrrr..... co jest czym? i co odciąć a co zostawić? Po co druga rama przedniego okna? Po analizie instrukcji widzę, ze muszę uciec się do wspomagania płynami z lodówki. Ok. Wycinam i obrabiam elementy z ramki (ww. ramę okna przedniego, urządzenie do tworzenia śladu cieplnego (?) i coś czego nie potrafię zidentyfikować, pewnie jakiś element ramy pojazdu).
Wrrrrr... chyba dam sobie na dziś spokój. Zatem żywica do dilerki, do pudełka i do szafy. Jutro ciąg dalszy......
Shidley

Re: [EH] 1:72 IDF HMMWV OPFOR (BRDM version)

Postprzez Zderzak » 27 wrz 2013, 12:05

Fajnie, że zacząłeś, zwłaszcza, że wersja niespotykana. Szkoda tylko, że od samego początku są takie problemy. Mam jednak nadzieję, że dotrwasz do końca i zobaczymy gotowy model :gut: .
Zderzak
Administrator

Postprzez kubisz » 27 wrz 2013, 12:14

Normalnie jak powieść sensacyjno-kryminalna... Będziesz miał przeboje z tym modelem. Ale na pewno dasz radę :git: Powodzenia :piwo:

Jedna z ciekawszych przeróbek Humvee, trzeba przyznać, że Izraelici mieli rozmach ;) Pozwolę sobie wrzucić jedno zdjęcie:
Obrazek

Co do kół. Bieżnik nie bardzo przypomina Aggressive Pattern, raczej stary Ply Bias, więc może warto kupić koła Armycasta? Te zestawowe złe nie są, więc może wykorzystasz je jeszcze w jakimś innym modelu (dorabiając brakujące uchywcik w jednym z przednich kół)?
kubisz
Moderator

Postprzez makinen » 28 wrz 2013, 13:40

Bardzo jestem ciekaw, co z tego powstanie. Nawet wyobrażenia na tę chwilę nie mam...
makinen

Postprzez Shidley » 28 wrz 2013, 19:11

Ponieważ udało mi się odzyskać aparat parę fotek z nocy sensacyjno-kryminalnej:

oczyszczone drzwi i dach (kratka maty 1x1cm)
Obrazek

podwozie:
Obrazek
Obrazek

finezja i jej braki w nadwoziu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

dziura pomiędzy podwoziem a nadwoziem:
Obrazek

dopasowanie podwozia do nadwozia;
Obrazek

niedługo dalsza część sensacyjno-kryminalna....
Shidley

Postprzez Bartosz Ciesielski » 29 wrz 2013, 19:59

Model ciekawy ale sam odlew wiele pracy wymaga będę dopingował :piwo:
I chodź bym szedł ciemną doliną to zła się nie ulęknę bo największym s........m w tej dolinie jestem Ja
Bartosz Ciesielski

Postprzez kubisz » 30 wrz 2013, 07:23

Po oczyszczeniu zaczyna to już jakoś wyglądać. Choć widać, że to strasznie nierówny model. Są w miarę finezyjne miejsca, a zaraz obok - mydło :?
kubisz
Moderator

Postprzez Shidley » 30 wrz 2013, 12:46

O nierówności mówi definitywnie np ostatnie zdjęcie gdzie obok świetnych elementów podwozia mamy.. 'mydło"

Obrazek
Shidley

Postprzez Marek44 » 30 wrz 2013, 16:15

Aby odpowiedzieć na pytanie, czemu model jest taki nierówny, trzeba porównać podwozia z zestawu MM i z zestawu Dragona. Na górze MM, na dole Dragon. Polecam przyjrzeć się umiejscowieniu śladów po wypychaczach po wewnętrznej stronie podwozia.
Obrazek
Obrazek
W sumie lepiej by było, jakby Model Miniature wypuściło konwersję do modeli HMMWV Dragona, niżeli robić takie twory jak ten powyżej. Zwłaszcza, że potrafią robić dobre modele, bo ich Buffalo i AMX-10 wyglądają bardzo ładnie.
Marek44

Postprzez Bartosz Ciesielski » 02 paź 2013, 18:33

w sumie to można wykorzystać elementy od modelu plastikowego
I chodź bym szedł ciemną doliną to zła się nie ulęknę bo największym s........m w tej dolinie jestem Ja
Bartosz Ciesielski

Następna strona

Powrót do Warsztat