M998, model RC, skala 1:10 od podstaw

Moderator: BaldPuma

M998, model RC, skala 1:10 od podstaw

Postprzez Rampaage » 26 lip 2012, 22:05

Witam wszystkich
Od jakiegoś czasu chodzi za mną (a właściwie jeździ) zbudowanie własnego M998 w raczej mało spotykanej skali 1/10. Model ma być dokładnym (w miarę możliwości) odwzorowaniem oryginału.... I tu pojawia się mały problem: od jakiegoś miesiąca szperam po necie i nigdzie nie mogę znaleźć żadnych planów modelarskich HMMWV, które nadawałyby się do wykorzystania w tym zbożnym celu.
Stąd moja prośba do ludzi,którzy o HMMWV wiedzą wszystko: czy ma ktoś (i zechciałby się podzielić) plany modelarskie, jakieś dokładne rysunki (może być CAD), albo coś co mogło by pomóc w budowie własnego Humvee?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Rampaage

Re: Model M998- proszę o pomoc

Postprzez kubisz » 27 lip 2012, 07:14

Witaj na forum :piwo:

Z planami niestety jest kiepsko :cry: Ja nie kojarzę niestety żadnych porządnych planów. Mam trochę różnych sylwetek, rzutów i rysunków - podaj mi przez PW swojego maila, to podeślę.

Swoją drogą pomysł zacny, powodzenia w realizacji :git:
kubisz
Moderator

Postprzez maverick » 27 lip 2012, 08:11

Skoro Kuba pisze, że planów nie ma - to nie ma... :git:
1) Przyszła mi do głowy taka możliwość - jakiś czas temu w ramach wydawnictwa MODELIK 8/01 (link) http://www.mojehobby.pl/products/M997-H ... skowy.html
był kartonowy model sanitarkiw skali 1/25. Czyli pozycja obowiązkowa do zakupu - praktycznie wyrysowane gotowe części do przeniesienia na sratch (można przeskalować), czy do porównania.
2) Po zakupie kartonowca musisz przejrzeć "Chomika" bo jest tam ten model zeskanowany do JPG! (sam go kiedyś ściągnąłem). Możesz wydrukować na dowolnym arkuszu A3/A2/A1 i masz ułatwione skalowanie. Wydaje mi się, że pomimo wersji elektronicznej wypadałoby kupić zeszyt papierowy choćby dla samego odniesienia i upewnienia, czy w skanach nie ma jakiś błędów czy braków.
"Tatusiu - pomaluj następny model na różowo... Będzie taki ładny..!"
Hania
maverick

Postprzez kubisz » 27 lip 2012, 08:20

O właśnie, zapomnialem o kartonówkach (jest jeszcze Hummer w.M242 Busmaster z Fly Model). Maverick - dobry pomysl z tym przeskalowywaniem (a dobre wymiary prawdziwych Humvee można znaleźć w wielu źródłach). Podobnie można przeskalowywać te sylwetki, które udało mi się zgromadzić, i choć nie są to plany (rysunki techniczne) z prawdziwego zdarzenia, to w połączeniu z prawidłowymi wymiarami, poiwnny dać to, o co chodzi Rampaage'owi.
kubisz
Moderator

Postprzez Rampaage » 27 lip 2012, 09:49

Nie dokładnie o to mi chodziło, ale takie kartonki też będą pomocne. Jak się uda to może coś wrysuję w CAD to się podzielę.
Pozdrawiam

edit/Rampaage
Modelik znalazłem. Odwzorowanie szczegółów mnie powaliło :D
Rampaage

Postprzez Rampaage » 08 sie 2012, 16:45

No dobra, czas coś pokazać żeby temat sam się nie zakopał :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na razie to tylko skorupa, ale niedługo pojawią się dodatki i drobne detale...
Docelowo ma byś M998 Cargo/ Troop Carrier.
Model jest w skali 1/10.
O postępach prac w kolejnej odsłonie :D
Rampaage

Postprzez makinen » 08 sie 2012, 16:52

Noooo nieźle... :shock:
skąd pomysł na taką skalę i akurat humvee?

ps. Kubisz- może by ten warsztat jakoś wyodrębnić? :P
makinen

Postprzez Rampaage » 08 sie 2012, 17:08

Skala jest typowa dla modeli RC, a Humvee wybrałem dla tego że jest kanciasty; a wszystkie panele są robione z płaskiej płyty PCV.
Poza tym to mój pierwszy model wykonywany w takiej technice.
Docelowo ma to być model trialowy.
Rampaage

Re: M998, model RC, skala 1:10 od podstaw

Postprzez kubisz » 08 sie 2012, 18:15

Temat przeniesiony do "warsztatowni", zmieniony tytuł.

Bardzo interesująco się zaczęło, ale pomyśl kiedyś o lepszym sprzęcie do robienia zdjęć.

Z tą "płaskością" nie do końca jest tak dobrze. Zwłaszcza na masce. W innych częściach nadwozia są przetłoczenia. Twoja maska jak na razie zbyt kanciasto wygląda z przodu. Ale rozumiem, że co innego jest ważniejsze w modelach RC, więc wezmę na to poprawkę.

Powodzenia w dalszej budowie :piwo:
kubisz
Moderator

Re: M998, model RC, skala 1:10 od podstaw

Postprzez maverick » 08 sie 2012, 18:34

Mam nadzieję, że kolega ma wszystkie szablony części itp. tak dla potomności (reszty forum :D ).?!
"Tatusiu - pomaluj następny model na różowo... Będzie taki ładny..!"
Hania
maverick

Następna strona

Powrót do Warsztat